Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Sağılan anne sütü oda sıcaklığında, buzdolabında ve derin dondurucuda saklanabilir fakat bulundukları ortamlar anne sütünün son kullanma tarihinde belirleyicidir. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Anne Sütü Saklama Talimatı kitapçığına göre anne sütü; oda sıcaklığında(19-26°C) 3 saat, buzdolabında(0-4°C) 3 gün, derin dondurucuda(-18°C) 3 ay boyunca saklanabilmektedir. Küçük bir etiket ile sütü sağdınız tarihi ve saati kapların üzerlerine yapıştırmayı unutmamalısınız.

Anne Sütü Günlerce Bekler Mi ?

Anne sütünün içerdiği minerallerin ve vitaminlerin herhangi bir kayıp olmaksızın bebeğe aktarılması için geçebilecek süre, oda sıcaklığında 3 saattir. Önemli olan bekleme esnasında sütün hava ile herhangi bir temasının olmamasıdır. Buzdolabında bekletilmesi, oda sıcaklığında bekletilmesi veya buzlukta bekletilmesi mümkündür. Buzdolabında beklettiğiniz bir sütü daha sonra ısıtabilir, oda sıcaklığına getirdikten sonra bebeğinize içirebilirsiniz.

Pompayla Sağılan Süt Isıtılır Mı ?

Anne sütü saklama koşulları sadece pompanın yapısıyla değil, hangi ortamda saklanacağına bağlı olarak birkaç saat veya birkaç güne kadar farklılık gösterebiliyor. Soğuk bir anne sütünüz çözdürmenin en pratik yolu Benmari Usulü’dür.  Bu yöntemde, ısıya dayanıklı bir kabı yarısını geçmeyecek şekilde su ile doldurulur. Kabın içine dibi suya değmeyecek şekilde ilkinden biraz daha küçük ve yine ısıya dayanıklı ikinci bir kap koyulur. Üstteki kabın içine pişirilecek ya da eritilecek besini koyulur ve istenen sıcaklığa ulaşması beklenir. Ortalama 20 – 30 derecelik sıcaklıklar, buzdolabından çıkardığınız bir sütü bebeğinize vermeniz için yeterli olacaktır.

Sağılmış Süt Buzdolabına Koyulur Mu ?

Anne sütünün hava ile teması önlendiği sürece buzdolabında ve buzlukta muhafaza edilebilmesi mümkündür. Hava ile teması kesilmiş süt, uygun sıcaklık derecelerini sağladığı müddetçe buzdolabında 3 gün ve buzlukta 3 aya kadar muhafaza edilebilir.

Oda Sıcaklığındaki Süt Kaç Saat Bekleyebilir ?

Anne sütü saklama koşulları eğer izolasyonlu bir anne sütü saklama çantası kullanılarak değerlendirilecekse, maksimum 3 saat bekletmek mümkün olacaktır. Anne sütü muhafazasında en önemli konulardan biri anne sütünün hava ile temasının önlenmesidir. Mochi göğüs pompasında yer alan süt stoperinin bir işlevi de anne sütünün hava ile temasını önlemektir. Böylelikle Mochi göğüs pompası sağım ardından, süt saklama kabı olarak da kullanılabilmektedir.

Anne Sütü Sağıldıktan Sonra Kaç Saat Saklanabilir ?

Süte herhangi bir maddenin eklenmesine, herhangi bir ısıtma veya soğutma işlemi yapılmasına gerek kalmaksızın, havayla temasını keserek muhafaza etmeniz mümkündür. Sütün sağılmasının ardından herhangi bir katkı maddesi eklenmesi, şeker veya tuz gibi eklemelerde bulunulmaması son derece önemlidir. Buzdolabında 3 güne kadar, buzlukta  3 aya kadar ve oda sıcaklığında 3 saate kadar bekletmeniz, sütün yapısını bozmayacaktır.

Benzer Yazılar

Menü