Anne Sütü Oluşumu

Siz daha doğum yapmadan önce vücudunuzun emzirmeye hazır olduğunu biliyor muydunuz? Hamileyken göğüsleriniz değişir. Bu değişiklikler göğüslerinizin süt yapmasını sağlar ve daha dolgun ve hassas hissetmelerine neden olabilir. Bebeğiniz doğduktan sonra, emmesi göğüslerin süt yapmasını sağlayan hormonları salgılamasını sağlar.

Göğüslerinizin Rolü

Süt üretimi, memedeki üzüm benzeri hücre kümeleri olan alveollerde gerçekleşir. Süt yapıldıktan sonra, alveollerden, otoyolları andıran süt kanallarına sıkılır. Kanallar sütü memeden taşır. Göğüs boyutu emzirmeye yeteneğinizi etkilemez. Küçük göğüslü kadınlar, büyük göğüslü kadınlarla aynı miktar ve kalitede süt üretir.

Beyninizin Rolü

Bebeğiniz emdiğinde, beyninize bir mesaj gönderir. Beyin daha sonra salınacak hormonları, prolaktin ve oksitosini bildirir. Prolaktin alveollerin süt üretmeye başlamasına neden olur. Oksitosin, alveollerin etrafındaki kasların sütü süt kanallarından dışarı atmasına neden olur.

Süt bırakıldığında buna aşağı bırakma refleksi denir. Süt salınımının belirtileri şunlardır:

  • Göğüslerde karıncalanma, dolgunluk, donuk ağrı veya sıkışma (bazı anneler bu hislerin hiçbirini hissetmese de).
  • Göğüsten süt damlaması.
  • Doğumdan sonraki ilk birkaç gün boyunca bebeği memeye koyduktan sonra uterus krampları.

Sütünüzü salmaya teşvik etmek için şu yöntemleri deneyin:

  • Sakin bir yere gitmek veya derin nefes almayı denemek gibi rahatlamanın yollarını bulun.
  • Emzirmeden önce göğüslerinize sıcak bir kompres uygulayın.
  • Göğüslerinize masaj yapın ve elinizle biraz süt sağın.
Bebeğinizin Rolü

Bebeğiniz sütü emerek ve göğsünüzden çekerek süt yapmanıza yardımcı olur. Bebeğiniz ne kadar çok süt içerse, vücudunuz o kadar çok süt yapar. Özellikle bebeğinizin yaşamının ilk birkaç günü ve haftasında sık emzirme veya sütün alınması (24 saatte bir 8-12 kez veya daha fazla), iyi bir süt tedariği yapmanıza yardımcı olur.

Sütünüz bebeğinizin ihtiyaçlarına göre değişmeye devam edecektir. Bebeğiniz her emdiğinde, vücudunuz bir sonraki beslenme için daha fazla süt üretmesini bilir. Bebeğinizin istediği sıklıkta ve süre boyunca emzirerek vücudunuzun daha fazla süt yapmasına yardımcı oluyorsunuz.

 

Benzer Yazılar

Menü