Anne Sütü Sağımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Anneler,bebeklerini gereği kadar emzirmek istese de çoğu anne bunu başaramaz. Bunun birçok nedeni olabilir. Özellikle çalışan anneler ya da çeşitli sebeplerle bebeğini evde bırakarak dışarıya çıkmak zorunda kalan anneler, anne sütünü sağarak bebeğine verir.
Anne sütü sağımında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Nasıl sağılacağı, sağıldıktan sonra ne yapılması gerektiği, nerede saklanması gibi birçok dikkat edilmesi gereken konu vardır. Aynı zamanda süt sağımı, anne sütünün çoğalmasında da en önemli etkenlerden biridir.

Süt Sağımında Pompa Nasıl Kullanılır?
Pompalama işlemine başlamadan önce, göğüslere masaj yapılır. Meme muayenesi gibi, spiral şekilli küçük daireler kullanılarak, göğüslere masaj yapılabilir. Pompa haznesine süt düşüne kadar, ortalama 5-7 dakika arası pompalama işlemine devam edilir.
Masaj işlemine devam ederken, göğüste topak hissedilen yerlere dikkat edilir. Buralar sütün dolu olduğu kanallardır. Orta halli basınç uygulayarak, kanallar boşaltılabilir. En son inen süt, sütün en zengin halidir.

Süt Üretimini En Üst Seviyeye Çıkarmak İçin Ne Yapılır?
Anne sütü sağımında dikkat edilmesi gereken hususlar ele alındığında en başta, süt üretiminin en üst seviyeye çıkarılması gelir.
Düzenli olarak pompalama işlemi sürdürülür. 24 saatte 8 kere süt sağılabilir.
Doğum sonrası, ilk 6 saat içinde süt sağma işlemi yapılabilir.
Tam beslenme yerine pompalama yapılıyorsa, süt akışı dursa da 15 dakika boyunca pompalama yapılabilir.
Müzik dinlemenin de süt miktarını artırıcı özelliği bulunur.
Sessiz, acı vermeyen, eforsuz göğüs pompa çeşitleri için mochibabies.com.tr linkini ziyaret edebilirsiniz.

Süt Pompalandıktan Sonra Ne Yapılır?
Hava ile teması kesilen süt oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında 3 gün ve buzlukta 3 ay saklanabilir.
Cam veya plastik şişede, ağzı iyice kapatılmalıdır.
Pompalanan süt, buzdolabı kapı rafında değil, buzdolabının en soğuk arka tarafında tutulmalıdır.

Anne Sütü Sağıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilir?
Anne sütü sağımında dikkat edilmesi gereken hususlar arasında en önemli konu, sütün sağıldıktan sonra nasıl saklanacağı ve nasıl kullanılacağıdır. Anne sütünün temas ettiği her nesne iyice yıkanmalı; biberon ve emzikler, ılık sabunlu suda fırçalanıp, ortalama 3 dakika boyunca sterilize edilmelidir. Bulaşık makinesinde en az 65 derecede yıkama işlemi gerçekleştirilmelidir.

Benzer Yazılar

Menü