Anne Sütü Saklama ve Çözdürme

Anne sütü saklama işlemi için öncelikle, süt sağımının sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Eller yıkanmış olmalıdır. Kullanılacak göğüs pompası ise yıkanıp, sterilize edildikten sonra süt sağım işlemi gerçekleştirilebilir.

Anne sütünü saklamak için en çok tercih edilen ürünler anne sütü saklama poşetleridir. Anne sütünü saklamak için, BPA içeren saklama kaplarından/poşetlerinden kaçınılması gerekmektedir.
Anne sütü sağıldıktan sonra artık süt poşetine aktarılabilir. Rahat bir şekilde aktarı yapabilmek için alt kısmı körüklü bir anne sütü poşeti tercih etmek daha faydalı olacak, sütü aktarmak için ekstra bir efor sarfetmeye gerek kalmayacaktır. Alt kısmında körük olmayan süt poşetleri el ile ekstra bir desteğe ihtiyaç duyar ve süt aktarımını zorlaştırabilir. Buzdolabında veya buzlukta dik şekilde muhafaza edilemez.

Anne sütü, anne sütü saklama poşetine aktarıldıktan sonra poşet üzerine tarih, saat, bebeğin ismi ve sütün miktarı yazılmalıdır. Özellikle küvezde olan bebekler için süt poşeti üzerinde isim yazması, diğer bebeklerin sütleri ile karışmaması açısından oldukça önemlidir.
Anne sütü muhafaza edilirken, süt poşetinde en az iki parmak boşluk bırakılmalıdır. Çünkü anne sütü donduğunda genleşmektedir.

Anne sütü buzdolabı veya buzluğa atılmadan evvel oda sıcaklığına ulaşması için poşet içerisinde ağzı açık şekilde bir süre beklemelidir. Anne sütü sıcak olduğundan dolayı sağar sağmaz buzdolabı veya buzluğa atılması proteinlerinin bozulmasına neden olabilir.

Anne sütü poşetlerinin bebeğin bir porsiyonda içebileceği miktarlarda doldurulması tavsiye edilir. Bunun sebebi, anne sütü çözdürüldükten sonra oda sıcaklığında bir saat içerisinde tüketilmelidir. Eğer süt tüketilmez ise tekrar dondurulamayacağından dolayı atılması gerekmektedir.
Anne sütü buzdolabı veya buzlukta saklanırken, dolabın kapak kısmında değil, dolabın iç bölümünde saklanmalıdır. Dolabın kapak kısmı ile iç kısmı arasında sıcaklık farkı bulunmaktadır. Dolabın iç kısmı, kapak kısmından daha soğuk olmaktadır.

Anne sütü saklama poşetinde muhafaza edilen sütler tarih sırasına göre dizilmeli ve çözdürmek için seçilen süt en eski tarihli süt olmalıdır. Sütün sağılma saati de önemlidir. Gündüz sağılan sütler gündüz, gece sağılan sütler gece verilmelidir. Bunun sebebi gece ve gündüz sütlerinin yapı olarak birbirlerinden farklı olmasıdır. Örneğin; gece sütü bebeğin daha rahat uyumasını sağlayan bileşenler içerirken, gündüz sütü bebeğin daha enerjik olmasını sağlayan bileşenler içermektedir.

Buzluktan indirilen anne sütü, buzdolabında 24 saat kalabilir. Ancak ısı uygulanarak çözdürüldü ise 1 saat içerisinde tüketilmesi gerekir ve kesinlikle çözdürülen süt tekrar dondurulamaz.

Anne sütü ısı uygulanarak benmari usulü veya ılık-sıcak karışık suda bekletilerek çözdürülebilir. Anne sütü çözdürülme esnasında süt saklama poşetinde olmalı, süt kesinlikle direkt olarak ısı ile temas etmemelidir. Anne sütü mikrodalgada çözdürülmemelidir. Bunun sebebi ise mikrodalganın sütün içindeki proteinleri ısı ile öldürmesidir ve bu şekilde ısınan sütün bebeğin ağzını yakabilir.
Anne sütünün üzerinde yağ parçacıkları bulunuyorsa, poşeti hafifçe çalkalayın.

Anne sütünü bebeğe vermeden önce muhakkak bileğinizin iç kısmında sıcaklığını ölçün.
Bebeğinizi besledikten sonra poşeti çöpe atabilirsiniz, aksi belirtilmedikçe anne sütü saklama poşetleri tek kullanımlıktır.

 

Benzer Yazılar

Menü