Anne Sütünün Bebek Gelişimindeki Rolü

Emzirme, bebekleri beslemenin en doğal ve güvenilir yoludur. Anne sütünün bebek gelişimindeki rolü, tartışmasız olarak büyüktür. Bebeklerin doğal besin kaynağı olan anne sütü, bebeğin doğumdan sonraki ilk aylarında ihtiyacı olduğu tüm enerjiyi ve besini almasının en kolay yoludur.

İlk yılın ikinci yarısında olan bir bebek, beslenme ihtiyacının yarısını ve daha fazlasını, anne sütünden karşılamaya devam ederek, yaşamının ikinci yılında üçte birine kadar kullanmaya devam eder.

Anne Sütü Bebek Sağlığına Nasıl Etki Eder?

Emzirme; bebeklerin bir başka besinle karşılayamayacağı birçok avantaj sunar. Doğumun ilk anlarından itibaren başlayan emzirme, çocuk yetişkin olduğunda ise sağlığı için önemli olan birçok avantajı da kazanmış olur.

Anne sütü;

  • Gerekli tüm besin maddeleri, uygun oranlarda anne sütünde bulunur.
  • Alerjilere, hastalıklara ve obeziteye karşı koruma görevi üstlenir.
  • Diyabet ve kansere karşı korur.
  • Kulak enfeksiyonlarına karşı etkilidir.
  • Anne sütü ile çocukların zekâ gelişimi için oldukça önemli bir rol oynar.

Anne sütü kolay sindirilir, kabızlığa, mide rahatsızlıklarına ya da ishale neden olması beklenmez.

Anne Sütü Hasta Bebeğin İyileşmesine Destek Olur mu?

Emzirme sayesinde; hasta bir bebek, iştahını kaybetse de anne sütü kolay sindirilebilir özelliğe sahiptir. İshal ya da hasta olduğunda emzirmek, dehidrasyon oluşmasını engeller.

Sık emzirmek, yetersiz beslenme riskini ortadan kaldırır. Hastalık sonrasında, bebeklerin büyüme hızı artmaya başlar. Anne sütü içindeki kolostrum, bebeğin ilk aşısı olarak tanımlanır ve anti bakteriyel, anti viral maddeler içerdiğinden dolayı, bebeği korumaya alır.

Prematüre Bebeklerde Anne Sütünün Etkisi Nedir?

Anne sütünün bebek gelişimindeki rolü oldukça büyüktür. Özellikle prematüre doğan bebekler, emzirme sayesinde çoğu riski ve tehlikeyi atlatır. Aynı şekilde düşük doğum ağırlıklı bebeklerde de emzirmenin önemi büyüktür.

Prematüre bebekler, anne sütü emerek, ileriki yaşamlarında enfeksiyonlardan ve yüksek tansiyondan korunabilir.

Anne sütü prematüre bebekler için;

  • Hastanede kalış süresinin azalması anlamına gelir.
  • Hastane maliyetlerini düşürür.
  • Beyin sapı olgunlaşmasının hızlanmasına olanak tanır.
  • Gastrointestinal sistem ve bulaşıcı hastalıklara karşı riski azaltır.

Emzirmek hem anne hem de bebek için bir rahatlama ve ağrı kesici görevini görür. Anne sütünün daha uzun süre kullanılması, çalışan annelerin sütünü bebeklerine kolayca aktarabilmesi için; acısız ve efor sarf etmenizi gerektirmeyecek Mochi göğüs pompalarına, mochibabies.com.tr adresinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Anne Sütü Psikolojik Gelişime Etki Eder mi?

Anne sütünün bebek gelişimindeki rolü; sadece fiziksel değil, psikolojik olarak da etkisi vardır. Çoğu bilim adamı anne sütü ile mama arasındaki tek farkın psikolojik olduğunu savunur.

Ancak tek fark bu değildir. Bir kişinin psikolojik durumunun, bağışıklık fonksiyonu üzerinde, direkt olarak etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bu yüzden bebeklerin anne sütüyle belli bir süre beslenmeleri, yetişkinlik zamanlarında, uzun vadede faydalar sağlar.

 

Benzer Yazılar

Menü