Bebeği Eve Getirmek

Eve yeni bir bebek getirmek heyecan verici ama aynı zamanda bunaltıcı da olabilir. Endişelenme, iyi olacaksın! İşte bebeğinizle evde geçireceğiniz ilk birkaç gün için neler beklemeniz gerektiği;

İyileşmeniz

Bebek doğurmak zor bir iştir ve başardınız! Artık evde olduğunuza göre, bebeğinize baktığınız kadar kendinize de sevgiyle bakmanız önemlidir. Bol bol uyuyun ve sağlıklı yiyecek seçimleri yapın. Sadece kendinizi hazır hissettiğinizde ziyaretçileriniz olsun.

Ayrıca duygusal inişler ve çıkışlar yaşıyor olabilirsiniz. Hormonlarınız değişiyor ve yeni bebeğinize aşıkken yeni ebeveyn olmak çok yorucu olabilir.

Derin üzüntü, uyku güçlüğü, sinirlilik, iştah değişiklikleri ve konsantrasyon güçlüğü çekiyorsanız, bunlar depresyon belirtisi olabilir. Nasıl hissettiğiniz konusunda endişeleriniz varsa, endişelerinizi doktorunuza söylemeniz önemlidir.

Senin bebeğin

Hastaneden veya doğum merkezinden döndükten sonra, rahim dışındaki hayata uyum sağlamasına yardımcı olmak için bebeğinizi kucaklamaya devam edin. Bebeğinizle ten tene zaman geçirmek de hormonlarınızı düzenlemeye ve emzirmeye yardımcı olacaktır.

Emzirme

Evde ilk birkaç gün, yaptığınız tek şey bebeğinize bakmak gibi görünecek. Bebekler belli bir programa göre beslenmediklerinden, bebeğinizi saate göre değil, açlık belirtilerine göre izlemek en iyisidir .

Kakalarının ve ıslak bezlerinin rengini, dokusunu ve sıklığını takip ederek bebeğinizin bol süt alıp almadığını görebilirsiniz . Bebeğiniz yemek yiyemeyecek kadar uykuluysa, yeterince ıslak veya kirli bez yapmıyorsa veya günde en az 8 kez yemek yemiyorsa, bebeğinizin doktoruyla konuşun.

Bebeğinizi o ilk günlerde beslemek kolay değildir. Yalnız değilsiniz. Yeni anneler genellikle şu soruları sorar:

  • Bebeğimin yeterli anne sütü alıp almadığını nasıl anlarım ?
  • Göğüslerim çok dolarsa ne yapmalıyım ?
  • Ya bebeğim iyi emmezse ?
  • Meme uçlarım ağrıyorsa ne yapmalıyım ?
  • Bebeğimin aç olduğunu nasıl anlarım ?
  • Ya bebeğim sürekli emmek isterse ?

 

Benzer Yazılar

Menü