Bebeğinizin Kaka Rengi Sağlığı Hakkında Bilgi Verir

Bebek kakası rengi, bebeğinizin sağlığının bir göstergesi olabilir. Bebeğinizin, özellikle beslenmesi değiştikçe yaşamının ilk yılında çeşitli kaka renklerine şahit olabilirsiniz. Yetişkin için normal olanın bebek kakası için geçerli olmadığını anlamak önemlidir. Buna renk ve doku dahildir.

Aşağıda görebileceğiniz en yaygın kaka renkleri ve nedenleri verilmiştir.

SİYAH

Bir bebeğin ilk dışkısının siyah olması muhtemeldir. Buna mekonyum denir. Mukus, cilt hücreleri ve amniyotik sıvı içerir. Siyah dışkı birkaç günden fazla sürmemelidir.

HARDAL SARISI

Mekonyum geçtikten sonra, yenidoğanın dışkısı hardal sarısı bir renk olabilir. Bu dışkı rengi de en çok emzirilen bebeklerde görülür.

PARLAK SARI

Emzirilen (ve bazen formül mama ile beslenen) bebeklerde parlak sarı kaka görmek normaldir. Normalden çok daha sık ve aşırı derecede akıcı olan parlak sarı kaka, ishal olabilir. İshal dehidrasyon riskini artırabilir.

TURUNCU

Turuncu kaka, bebeğinizin sindirim sisteminde toplanan pigmentlerden oluşur. Hem anne sütüyle beslenen hem de mama ile beslenen bebeklerde ortaya çıkabilir.

KIRMIZI

Bazen bebeğinizin kakası, domates suyu veya pancar gibi tükettiği koyu kırmızı yiyecek ve içeceklerden de kırmızıya dönebilir. Kırmızı kaka, bebeğinizin bağırsak hareketlerinde bir çocuk doktoru tarafından ele alınması gereken bir bağırsak enfeksiyonundan kan olduğu anlamına da gelebilir.

Bebeğin kakasındaki kırmızı kan, süt alerjilerinden veya anal fissürden de kaynaklanabilir.

Bebeğinizin dışkısı kırmızıysa, çocuk doktorunuzu aramak iyi bir fikirdir. Yakın zamanda kırmızı yemek yemişlerse, çocuk doktorunuzu aramadan önce bir sonraki dışkının normal rengine dönüp dönmediğini görmek için beklemeyi düşünebilirsiniz.

HAKİ YEŞİLİ

Formülle beslenen bebeklerde yeşilimsi ten rengi ve sarı karışımı olan kaka olabilir. Kaka, emzirilen bir bebeğe göre daha sıkıdır.

KOYU YEŞİL

Koyu yeşil kaka en çok ıspanak ve bezelye gibi yeşil renkli katı gıdalara başlayan bebeklerde görülür. Demir takviyeleri ayrıca bebeğinizin kakasının yeşile dönmesine neden olabilir.

BEYAZ

Beyaz kaka, bebeğinizin karaciğerinde yiyecekleri düzgün bir şekilde sindirmesine yardımcı olacak kadar safra üretmediğini gösterebilir. Bu ciddi bir problem. Beyaz kaka herhangi bir aşamada bir çocuk doktoru tarafından ele alınmalıdır.

GRİ

Beyaz kaka gibi, bebeğinizin yiyecekleri gerektiği gibi sindirmediği anlamına gelebilir. Bebeğinizin gri renkli veya kireçli bir kakası varsa, çocuk doktorunuzu arayın.

MOCHİ GÖĞÜS POMPASI (120 ML / 4 OZ)
MOCHİ ANNE SÜTÜ SAKLAMA POŞETİ
MOCHİ GÖĞÜS MASAJ ALETİ

Benzer Yazılar

Menü