Bebek Sütten Nasıl Kesilmelidir?

Amerikan Pediatri Akademisi, doğumdan sonraki ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmeyi ve en az 1 yaşına kadar katı gıdalarla birlikte emzirmeyi önerir. Siz ve bebeğiniz devam etmek istediğiniz sürece emzirme önerilir.

Sütten kesme sürecine ne zaman başlayacağınıza da kendiniz karar verebilirsiniz. Bu, çocuğunuzun liderliğini takip etmekten daha zor olabilir – ancak ekstra özen ve hassasiyetle yapılabilir.

Bebeğinizi memeden ayırmaya başladığınızda, kendi ihtiyaçlarınıza olduğu kadar çocuğunuzun ihtiyaçlarına da odaklanın. Durumunuzu diğer ailelerinkiyle karşılaştırmaktan kaçının ve hamileyken veya bebeğiniz yeni doğmuşken sütten kesmek için belirlediğiniz son tarihleri ​​yeniden düşünün.

Bebeği Sütten Kesme Süreci Nasıl Olmalıdır?

Haftalar veya aylar boyunca, her gün ne kadar süreyle ve ne sıklıkta emzirdiğinizi yavaşça azaltmak, süt tedarikinizin kademeli olarak azalmasına sebep olacaktır. İlk önce öğlen emzirme seansını bırakmak en kolayı olabilir. Katı yiyeceklerden oluşan bir öğle yemeğinden sonra, çocuğunuz bir aktiviteye ilgi duyabilir ve doğal olarak bu seanstan vazgeçebilir. 

Bebeği Sütten Kesme Yöntemleri

Sütten kesme günler, haftalar veya aylar alabilir. Çocuğunuzu gündüz beslenmesinden başarıyla kestikten sonra bile, bu yakınlık hissini sürdürmek için sabahları ve çocuğunuzun yatmadan önce emzirmeye devam edebilirsiniz.

Emzirme samimi bir deneyimdir. Bırakma konusunda karışık duygular içinde olabilirsiniz. Ancak, sütten kesmeye aşamalı bir yaklaşım benimseyerek ve bolca sevgi göstererek, çocuğunuzun biberon veya bardağa yumuşak bir geçiş yapmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bebeği Sütten Kesmeye Alıştırmak İçin Doğru Zaman

Çocuğunuzu ne zaman sütten kesmeye başlayacağınız kişisel bir karardır. Bebeğiniz sürece başladığında, sütten kesmeye başlamak genellikle en kolayıdır. Emzirme düzeninde nihai sütten kesmeye yol açan değişiklikler, genellikle katı yiyeceklerin tipik olarak verildiği 6 aylıkken doğal olarak başlar. Bazı çocuklar 1 yaş civarında başka beslenme ve rahatlık biçimleri aramaya başlarlar. Bu yaşta çocuklar tipik olarak çeşitli katı yiyecekler yerler ve bir bardaktan içebilirler. Diğer çocuklar, emzirme sırasında hareketsiz oturmaya daha az istekli olduklarında, yeni yürümeye başlayana kadar sütten kesmeye başlamayabilir.

MOCHİ GÖĞÜS POMPASI (120 ML / 4 OZ)
MOCHİ ANNE SÜTÜ SAKLAMA POŞETİ
MOCHİ GÖĞÜS MASAJ ALETİ

Benzer Yazılar

Menü