Bebekler Emeklemeyi Nasıl Öğrenir?

İlk yılın ikinci yarısında çoğu bebek gerçekten hareket etmeye başlar. İlk başta dört ayak üzerinde kalkıp ileri geri sallanabilirler tıpkı geri sayım sırasında havalanmayı bekleyen bir roket gibi. Ancak bir roket gemisinin aksine, küçükler hareket etmeye hazır olmadan önce bir hafta boyunca “geri sayım” modunda kalabilirler. Emeklemeyi öğrenme süreci aslında oldukça karmaşıktır. Bebeklerin kol ve bacaklarının hareketlerini koordine etmeleri ve ağırlıklarını desteklemek için kol, omuz ve bacaklarındaki kas gücünü geliştirmeleri gerekir.

Bir bebeğin ilk ileri atlayışı aslında geriye doğru bir atlayış olabilir. Bebekler bu kol-bacak-kol-bacak emekleme hareketini nasıl yapacaklarını öğrendikçe, bazen önce geri giderler, sonra da ileri doğru emeklemeyi öğrenirler. Bu nedenle, bir süre için, bebekler kendilerini ulaşmaya kararlı oldukları nesne veya kişiden bir şekilde uzaklaşırken buldukları için hayal kırıklığı içinde ağlayabilirler.

Emeklemeyi öğrenme süreci, kendilerine özgü bir hareket yolu buldukça bebekler arasında farklılık gösterir. Bebeklerin hareket etmeyi öğrenmesinin bazı yolları:

 • “Her zamanki gibi olacağım”
  Bu klasik emeklemedir – bir tarafta el, diğer tarafta diz değiştirerek gitmek, gitmek, gitmek.
 • “Yengeç”
  Tıpkı sahilde olduğu gibi, “yengeç” bir dizini büker ve karşı bacağını öne doğru esnetir.
 • “Komando”
  Dikkat edin, bu sürüngen karnının üzerinde düz bir şekilde uzanır ve kollarını kullanarak kendini öne doğru çeker.
 • Yuvarlanırken
  kimin emeklemesi gereken “Yuvarlanan Mucize” beni gitmem gereken yere götürüyor?
 • “Adım Atla” Çocuk
  Bazı çocuklar emeklemeyi atlar ve doğruca yürümeye başlarlar. Kaybedecek zaman yok, işte geliyorum!

Bir bebek etrafta dolaşmak için vücudunu kullanma becerisinde ilerleme kaydettiği sürece, önemli olan budur.

Bebeğinizin Emekleme Becerilerini Nasıl Desteklersiniz?
 1. Bebeğinize doğumdan itibaren bol bol karın zamanı verin. Bebekler karınları üzerinde oynayarak omuzlarında, kollarında, sırtında ve gövdesinde (gövde) emeklemeyi öğrenmelerine yardımcı olan kas gücünü geliştirir.
 2. Bebeğinizi ilgi duyduğu oyuncaklara ulaşması için cesaretlendirin. İlginç oyuncakları neredeyse emeklemeye yakın bir mesafeye koyun. Bu nesnelere doğru hareket edip edemeyeceğine bakın.
 3. Bebeğinizin keşfetmek için güvenli ve denetimli bir alanı olduğundan emin olun. Şimdi evinizi çocuklardan korumaya başlama zamanı . Evinizde bir gezintiye çıkın (veya daha iyisi sürünerek) ve bebeğinizin seviyesinde ne gibi potansiyel tehlikeler olabileceğini görün.
 4. Çocuğunuz dört ayak üzerindeyken, avuçlarınızı çocuğunuzun ayaklarının arkasına koyun. Bu onu dengeler ve emeklemeyi yeni öğrendiği andan itibaren “itmesi” için bir şey verir.
MOCHİ GÖĞÜS POMPASI (120 ML / 4 OZ)
MOCHİ ANNE SÜTÜ SAKLAMA POŞETİ
MOCHİ GÖĞÜS MASAJ ALETİ

Benzer Yazılar

Menü