Bebekler Neden Ağlar?

Elinizde ağlayan bir bebeğiniz varsa, muhtemelen size bir şeye ihtiyaçları olduğunu söylemeye çalışıyorlardır. Indiana, Notre Dame’deki Notre Dame Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Darcia Narvaez , evrimsel olarak konuşursak, memelilerin yavruları ebeveynlerine acil ilgiye ihtiyaçları olduğunun bir işareti olarak ağlıyor, diyor . Şimdi sizlerle bebeklerin ağlamasının en yaygın nedenlerini ve ağlayan bir bebeği nasıl sakinleştireceğinize yönelik bazı stratejileri paylaşıyoruz.

1. Açlık

Bir sebepten dolayı buna “aç” diyorlar. Herkes acıktığında biraz huysuzlaşır, özellikle bebekler. Bir süredir yemek yemezlerse, çok hızlı bir şekilde çığlık atabilirler. “Beni besle” ağlamasını ritmik ve tekrarlayan ve (genellikle) kısa ve alçak perdeli olarak tanıyabilirsiniz.

2. Uyku hali

Uyku, her şey gibi öğrenilen bir beceridir. The Sleep Lady olarak bilinen bebek uyku danışmanı LCSW-C’den Kim West , “Yenidoğanların yaklaşık 4 aya kadar yerleşik bir sirkadiyen ritmi yoktur” diyor . “Üstelik, ağlayan bir bebek büyük ölçüde kendi kendini sakinleştirme yeteneğine sahip değildir, bu nedenle anne-babalar bebeğe yardım etmelidir.” Geceleri bebeğin ağlamasını azaltmaya yardımcı olmak ve uykuya dalmasını sağlamak için, yorgun bebeğinizi en iyi neyin sakinleştirdiğini görmek için küçük bir deneme yanılma olasılığı vardır. Yeni başlayanlar için kundaklama , küçük çocuğunuzun rahat ve rahat hissetmesini sağlayabilir. Bazı bebekler aynı zamanda bir ninni sesi olan sallanma hareketine de iyi tepki verirler. Hatta bir boşluk uğultusu.

3. Kirli bebek bezi

Bazı bebekler dünyayı umursamadan saatlerce ıslak veya kirli bir bebek bezinde oturabilir. Diğerleri bir saniyeden fazla rahatsız olduklarında huysuzlaşabilirler.  Bezini açmak için bir saniye ayırın ve hızlı bir kontrol yapın veya bir “koklama testi” yapın. Bu şekilde, bebeğin ağlamasının bez rahatsızlığından kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştırmanız gerektiğinde her seferinde çocuğunuzu soymak zorunda kalmazsınız.

4. Gaz sancısı

Bebeğin beslendikten hemen sonra ağladığını fark ederseniz, bu gazlarının çıkarılması gerektiğinin klasik bir işaretidir. Ancak, iyi bir gaz çıkarmanın uygun olabileceği başka zamanlar da vardır. Horowitz, “Herkes beslendikten sonra bebeğin gazını çıkarmayı hatırlar, ancak birçok bebeğin emzik emdikten, hıçkırık çektikten veya ağladıktan sonra gazını çıkartmak gerekebilir” diyor Horowitz. Bütün bu faaliyetler hava yutmaya neden olabilir.

5. Diş çıkarma

Bebek 4 aylıkken diş çıkarmaya başlayabilir ve ağrı başladığında, bebek ağlamasında bir artış hemen hemen garanti edilir. Diş çıkarmanın diğer belirtileri aşırı salya akması ve ulaşılabilecek her şeyi kemirmektir. Parikh, “Bir emziği veya baş parmağınızı veya parmağınızı emmek bebeği yatıştırmaya yardımcı olabilir” diyor. Horowitz, ağlayan bebeğinize diş eti masajı yapmak bile isteyebilirsiniz, diyor: Parmağınız gıcırtılı bir ses çıkarana kadar diş etlerine masaj yapın.

6. Hastalık

Bebekler de dahil olmak üzere kimse hasta olmayı sevmez. Hasta hissediyorsa, muhtemelen bebeğin normalden daha sık ağladığını fark edeceksiniz. Charles, “Çoğu ebeveyn, bebeğin normal ağlamasının neye benzediğini bilir, bu nedenle bebek ağlamayı bırakmazsa veya normalden daha şiddetli ve uzun süre ağlarsa, bu bir hastalık belirtisi olabilir” diyor. “Ayrıca ateş , kusma, kilo almama, bebek uyanık değilse veya bebek teselli edilemezse gibi diğer semptomları da arayın ” ve bunu çocuk doktorunuzun dikkatine sunun.

7. Kolik

Kolik, AAP tarafından, aksi takdirde sağlıklı bir bebeğin günde üç saatten fazla, haftada üç günden fazla, arka arkaya üç haftadan fazla ağladığı bir durum olarak tanımlanır. Kolikli bebekler aşırı derecede ağlarlar, teselli etmek daha zordur ve uykuları bölünür, bu da siz ve eşiniz için çok fazla strese neden olur. Ancak koliğin genellikle oldukça kısa ömürlü olduğunu hatırlamak önemlidir. Artı, kolikli bebeklerin mutlaka rahatsız veya acı çekmediğini söylüyor Charles ve bu yanlış bir şey yaptığınız anlamına gelmiyor. Genellikle, bu ilk aylarda sadece bebeğin hayatla başa çıkma şeklidir.

Ağlayan Bebek Nasıl Sakinleştirilir?

Kundak.Bebekler kundaklanmayı sever. Onlara bir güvenlik hissi verir ve anne karnındaki günlerini hatırlatır. Ağlayan bebeğinizi sakinleştirmenin ilk adımı, bebeğin kolları yanlarında olacak şekilde onları sarmaktır.

Yan veya mide pozisyonu.Bebeği kolunuzun üzerinden yan ya da karnı üzerinde tutun. Her iki pozisyon da bebek için rahatlatıcıdır ve gaz ve diğer karın sorunlarının çözülmesine yardımcı olabilir.

Şşşş sesi.Bebeğin kulağına doğrudan anne karnında duydukları seslere benzer şekilde hafif bir şşş sesi verin. Ağlayan bir bebek için sesi biraz yükseltmekten korkmayın.

Salıncak.Sakinleşmeleri için bebeği sallamayı veya hafifçe sallamayı deneyin (her zaman bebeğin başını ve boynunu desteklemeye özen göstererek). Bebekler anne karnındaki zamanlarından itibaren bu tür hareketlere alışırlar ve doğumdan kısa bir süre sonra hareketsizlikten ürkebilirler.

Emmek.Bebek bir şey emdiklerinde derinden rahatlar. Bebek biraz sakinleşmeye başladığında emzirmeyi veya emzik kullanmayı deneyin.

Benzer Yazılar

Menü