Bebekler ve Saç Kesimi

Doğru hazırlık, zihniyet ve araçlarla çocuğunuzun ilk saç kesimini kendi başınıza güvenle gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, bu düzeyde bir sorumluluk hissetmiyorsanız, vazgeçmek ve bebeğinizi güvenilir bir çocuk kuaförüne götürmek de tamamen kabul edilebilir.
Bebeğinizin saçını kesmek bile eğlenceli bir deneyim olabilir ve ileriki yıllarda bağ kurmak için birlikte yapabileceğiniz bir şey olabilir.

Endişelenmeyin, saçları yeniden uzar, ancak bu aynı zamanda çoğu çocuk için 1 yaşına kadar bile, hayatının ilk birkaç ayında bebeğinizin saçını kesmek için acele etmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

Yine de, görmelerini engelleyen saçları olan bir bebeğin yanı sıra tıbbi durumlar veya dini ve kültürel gelenekler için yapılan saç kesimleri gibi istisnalar vardır. Ya da bazen bebeklerin o kadar uzun kıvırcık saçları vardır ki, karışık hale gelir ve kesilmeden yönetilmesi zorlaşır.

Bunların hepsi, 1 yaşından önce saç kesiminin doğru seçim olabileceği durumlardır. Ancak, çoğu ebeveyn için ertelemek iyi olacaktır.
Saçları tıraş etmek veya kesmek , bazı popüler efsanelere rağmen, daha hızlı veya daha kalın büyümesini sağlamaz .

Bir bebeğin kafasını gerçek bir ustura ile tıraş etmek tehlikeli olabilir, çünkü bebekler saç kesimi sırasında nadiren hareketsiz kalırlar ve kıpır kıpır küçük müşterilerdir.
Kafatasları tam olarak oluşmadığından daha yumuşak kafaları vardır, bu nedenle bir ustura kullanmak veya makasla çok sert bastırmak iyi fikir değildir.

Bebeğinizin ilk saç kesimi için seçenekleriniz var: makas veya kesme makinesi ile kendiniz yapmak veya çocuk saç kesimi konusunda uzmanlaşmış bir kuaföre gitmek. Küçük bir hazırlık çalışması, her iki şekilde de hoş bir deneyim yaşamalarını sağlayabilir.

Saç kesiminden sonra haftada birkaç kez saçlarını hafif bir şampuanla fırçalayıp yıkayarak ve doktorunuzun önerdiği şekilde beşik başlığı uygulayarak bebeğinizin saçını ve saç derisini sağlıklı tutabilirsiniz. Sonunda, bir bebeğin ilk saç kesimi unutulmaz ve hatta eğlenceli olabilir.

Benzer Yazılar

Menü