Bebeklerde Gelişim

Dünyaya gelmek bebekler için büyük ve korkutucu bir maceradır. İlk başta, onları beslemek ve onlara bakmak için orada olduğunuzu bilmiyorlar. Sadece kendilerini ne zaman rahat ve güvende hissettiklerini biliyorlar. Bununla birlikte, doğumdan itibaren bile, yorgun veya aç olduklarında veya uyanık olduklarında iletişim kurmaya ve size küçük sinyaller vermeye başlarlar. Her zaman öğreniyorlar ve ebeveynlerin görevi, dünyanın ihtiyaçlarının karşılanacağı hoş bir yer olduğunu bilmelerine yardımcı olmaktır.

Sosyal ve Duygusal Gelişim

Utangaç ve uykulu bebekler bile sesinize ve yüzünüze ilgi duyar. Beynin büyük bir bölümü yüzleri anlamaya ve hatırlamaya ayrılmıştır ve sosyal davranışlarımızın büyük bir kısmı diğer insanların yüzlerini nasıl ‘okuduğumuza’ dayanır. Birinin gözlerine bakmak ‘aşık olmak’ için bir gerekliliktir, bu nedenle bebeğinize yüzünüzü gösterin ve en başından itibaren onunla yatıştırıcı bir şekilde konuşun.

Fiziksel Gelişim

Ortak özellikler şunları içerir:

 • Üç aydan küçük birçok bebek, özellikle öğleden sonra veya akşam saatlerinde çok ağlar. (Bebekleri sallamak, sakinleşmelerine yardımcı olmak için iyi bir yol değildir ve bebek için ağlamayı bıraksalar bile çok korkutucu ve hatta acı verici olabilir. Bebeği sarsmamak çok önemlidir.)
 • Bebeğiniz dış uyaranların (şekiller, sesler, renkler) bombardımanı altındadır ve kolayca bunalmış hissedebilir.

İşitme ve Görme

Yenidoğanlar sesleri duyabilir ve doğmadan çok önceleri de duymuşlardır. Yenidoğanların olgunlaşmamış göz kasları vardır ve görebildikleri halde (özellikle yakın mesafeden) görsel görüntüleri anlamlı şekiller halinde organize edemezler.

Gelişimsel özellikler şunları içerir:

 • İlk iki ayda parlak ışık, ana renkler, çizgiler, noktalar ve desenler onları cezbeder.
 • Gözler çoğu zaman altı haftaya kadar uyum içinde hareket eder.
 • İnsan yüzü, tanıdıkları ilk ‘nesne’dir.
 • İlk üç ay boyunca, dünyalarındaki belirli yüzleri ve diğer şeyleri (oyuncak ayıları gibi) tanımaya başlarlar.

Vücutlarını Kullanmaları

İlk sekiz haftadaki bebeklerin hareketleri üzerinde hiçbir kontrolleri yoktur ve tüm fiziksel aktiviteleri istemsiz veya reflekstir. Uyanıkken bedenlerini hareket ettirirler, ancak bedenlerinin her bir parçasını nasıl hareket ettireceklerini, hatta tüm parçaların kendilerine ait olduğunu henüz bilmiyorlar.

Gelişimsel özellikler şunları içerir:

 • Emme, kavrama, ürkme ve ayağa kalkmak için çekme refleksleridir.
 • Yaklaşık sekiz hafta kadar karın üstü yatarken başlarını nasıl kaldıracaklarını ve bacaklarını nasıl tekmeleyeceklerini öğrenmeye başlarlar.
 • Üçüncü ayda, ellerinin ve ayaklarının havada sallanmasını izlemeye başlarlar ve aynı zamanda yumruğunu yüzünüze veya istediğiniz başka bir nesneye doğru sallamaya başlarlar.

Konuşma ve Dil

Yenidoğan için ağlamak onların tek iletişim aracıdır. Bebeğinize mümkün olan en kısa sürede yanıt vermeniz önemlidir, böylece onlar için orada olacağınızı anlamaya başlarlar. Konuşmanın özellikleri şunları içerir:

 • Yedi ya da sekiz haftaya kadar seslerini keşfetmeye, cıvıl cıvıl sesler ve ünlü sesler çıkarmaya başlarlar.
 • Yaklaşık sekiz hafta sonra bile, söylediklerinizi dinleyecekler, sonra sizinle ‘konuşurken’ sesler çıkaracaklar.

 

Benzer Yazılar

Menü