Bebeklerde Kabızlık

Bağırsak hareketleri bebeğinizin yaşamı boyunca sürekli değişecektir. Zaman zaman bu değişiklikler bebeğinizin kabız olduğuna dair bir işaret verebilir.

Kabızlık Belirtileri

Sadece anne sütü tüketen bir bebek her gün bağırsak hareketi yapmayabilir . Çoğu zaman, neredeyse tüm besinler emilir. Bu çok yaygındır. Aslında sadece anne sütü alan bebekler neredeyse hiç kabız olmazlar.

Öte yandan, formül mamalarla beslenen bebeklerde günde üç veya dört bağırsak hareketi veya birkaç günde bir bağırsak hareketi olabilir.

Yine de, sağlıklı bebeklerde normal bağırsak hareketi modelleri büyük ölçüde değişiklik gösterir ve sütün türünden, katı gıdaların verilip verilmediğinden ve hangi belirli gıdaların tüketildiğinden büyük ölçüde etkilenir.

Olası kabızlık belirtilerini anlamak, potansiyel bir sorunu büyük bir sorun haline gelmeden önce tespit etmenize yardımcı olabilir.

Bir çocuğun her gün sahip olduğu bağırsak hareketlerinin sayısı, özellikle siz onu yeni yiyeceklerle tanıştırırken dalgalanacaktır. Çocuğunuz birkaç günden fazla bağırsak hareketi yapmazsa ve ardından sert bir dışkıya sahipse, kabızlık yaşıyor olabilir.

Kabızlık sadece bağırsak hareketlerinin sıklığıyla değil, aynı zamanda kıvamlarıyla da tanımlanır.

Çocuğunuz bağırsak hareketi yaparken ıkınıyorsa, bu kabızlık belirtisi olabilir. Kabız olan bebekler genellikle çok sert, kil benzeri dışkı üretirler.

Sert dışkıları geçmek zor olabilir, bu nedenle atıkları geçirmek için normalden daha fazla itebilir veya zorlayabilirler. Ayrıca bağırsak hareketi yaparken telaşlı olabilir ve ağlayabilirler.

Çocuğunuzun dışkısında parlak kırmızı kan çizgileri fark ederseniz, bu muhtemelen çocuğunuzun bağırsak hareketi yapmak için çok zorladığının bir işaretidir. Sert bir dışkıyı itmek, zorlamak veya geçmek, anal duvarların çevresinde küçük yırtıklara neden olabilir ve bu da dışkıda kanla sonuçlanabilir.

Gergin bir karın kabızlık belirtisi olabilir. Kabızlığın neden olduğu şişkinlik ve basınç, çocuğunuzun midesinin dolu veya sert hissetmesine neden olabilir.

Bebeğiniz kabız olursa çabuk doygunluk hissedebilir. Ayrıca artan rahatsızlık nedeniyle yemek yemeyi reddedebilirler.

 

 

Benzer Yazılar

Menü