Bebeklerde Kusma

Genellikle, küçük bir bebeğin sütü emmeye, sindirmeye ve atmaya alışması nedeniyle hafif kusma meydana gelebilir. Ortalama olarak, yeni doğmuş bir bebeğin midesi yaklaşık 20 mililitre tutabilir, bu nedenle dolması ile fazlalığı kusması olasıdır. Kusma kendi başına endişe verici değildir. Ancak ateş, iştahsızlık ve ishal gibi belirtiler de varsa bebeğinizin doktoruna danışmanız gerekir. .

Kusma ve reflü arasındaki fark nedir?

Reflüden kaynaklanan kusma genellikle beslenmeden sonra ortaya çıkar. Zahmetsiz görünebilir veya ağrıya neden olabilir. Reflü olan bazı bebekler, beslenmelerinin ardından ve aralarında sürekli olarak kusar. Bebeğinizin kusmasının onları nasıl etkilediğini düşünmek önemlidir. Bebeğiniz mutlu görünüyorsa, gelişiyor ve kilo alıyorsa, onu emzirdiğiniz zamanların sıklığını ve miktarını değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Bebeğiniz acı çekiyor gibi görünüyorsa, onu bir doktora götürün. Bazen reflü için ilaç gerektirir.

Emzirme veya formül besleme daha fazla kusmaya neden olur mu?

Anne sütü ile beslenen bebekler, mama ile beslenen bebekler kadar kusabilir. İkisi arasında gerçek bir fark yok. Genel olarak tek fark, mama ile beslenmenin bebekte kusmuk kokusu oluşturması ve anne sütü ile beslendikten sonra farklı görünmesidir.

Katı gıdalar kusmaya neden olabilir mi?

Bazı bebeklerin katı yiyecekleri sindirmeye alışması zaman alır. Katılar verildiğinde daha fazla kusabilirler. Bu aşırı besleme nedeniyle oluşabilir. Mideleri, ekstra hacmi karşılamak için çok küçüktür. Katıları tanıtırken küçük başlayın. Yaklaşık 1-2 çay kaşığı katı gıda idealdir.

Kusma alerji belirtisi midir?

Bazı alerjiler, özellikle inek sütü alerjileri olmak üzere kusmaya neden olabilir . Bebeğiniz belirli yiyeceklere veya bileşenlere duyarlıysa tepki verebilir . Doktorunuz, bebeğiniz için en iyi gıdaların hangileri olduğuna karar vermenizde size rehberlik edebilir.

Kusan bebeğimi nasıl tedavi edebilirim?

Çoğu bebek kustuktan sonra çabucak iyileşir ve herhangi bir özel bakıma ihtiyaç duymaz. Hemen tekrar aç görünebilirler veya tekrar beslenmek için biraz zaman geçmesi gerekebilir. Ancak, çok fazla kusarlarsa ve başka semptomları varsa, bir doktorun bunları değerlendirmesi gerekir.

Genel olarak, bebeklere herhangi bir süt veya sıvı tutmadıkları sürece kusma için ilaç verilmez. Dehidrasyon genellikle intravenöz sıvılar verilerek yönetilir.

Bazen beslenme pozisyonlarını ve sıklığını değiştirmek kusma olasılığını azaltabilir. Kussalar bile bebeğinizi yatırırken her zaman güvenli uyku kurallarına uymak önemlidir . Sırt üstü uyumak boğulmaya karşı koruyucudur .

MOCHİ GÖĞÜS POMPASI (120 ML / 4 OZ)
MOCHİ ANNE SÜTÜ SAKLAMA POŞETİ
MOCHİ GÖĞÜS MASAJ ALETİ

Benzer Yazılar

Menü