Bebeklerde Öksürük

Bebeğiniz öksürükten hastalandığında hayat daha stresli bir hal alır. Rahatsız olmanın yanı sıra, bebeğiniz rahatlamak ve daha iyi hissetmek için ihtiyaç duyduğu dinlenmeyi sağlamakta zorlanabilir.

Bir dizi hastalık, birincil semptom olarak öksürüğe neden olur ve nedeni bilmek, evde hangi çarenin en iyi sonucu vereceğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Bebeğinizin öksürüğünün nedeni ne olursa olsun, tıbbi yardıma ihtiyacınız olduğuna dair bazı kesin uyarı işaretleri vardır. Çocuğunuz öksürüyorsa ve aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipse acil servise gitmeyi düşünebilirsiniz.

  • Sorunlu veya zor nefes alma
  • Nefes darlığı
  • 38°C (100,4°F) üzerinde (3 aydan küçük çocuklar) veya 102,2°F (39°C) üzerinde (3 aydan büyük çocuklar) ateş
  • Öksürürken kan
  • Yutma güçlüğü
  • Ağzını tamamen açmakta zorluk
  • Sadece bir tarafta önemli bademcik şişmesi

Yukarıdaki belirtiler yok ise öksürüğü evde hafifletmenin bazı yolları bulunmaktadır. Bunlar;

Bebeğinizi nemli tutmak, mukusunun akmasını ve öksürmesinin kolay olmasını sağlamanın anahtarıdır. Bebeğiniz susuz kalmışsa, sümükleri ve diğer salgıları kuruyabilir, öksürükle temizlenmesi zor olabilir. Bu, emzirmek veya çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu sıklıkta düzenli miktarda mama vermek anlamına gelir. Uzmanlar ekstra sıvıların gerekli olmadığını söylüyor, ancak normal miktarlara uymanızı tavsiye ediyorlar. Daha küçük bebekler için anne sütü, daha büyük bebekler için su ve şekersiz meyve suları içirilebilir.

Salgıları nemlendirmenin başka bir yolu da bebeğinizin burnuna reçetesiz satılan (OTC) tuzlu su damlaları kullanmaktır. Bebeğinizin burnunun öksürükle ne ilgisi var? Soğuk algınlığı ve grip ile – oldukça fazla ilgisi bulunmaktadır. Çocuğunuzun burnundaki mukus, postnazal akıntıya neden olmak için burnunun arkasından ve boğazından aşağı inebilir . Bu boğazı tahriş eder ve üst solunum yolunda (göğüs değil) ıslak, havlayan bir öksürük ve tıkırtı sesi çıkarır. Bu öksürüğü özellikle bebeğiniz uyandıktan sonra fark edebilirsiniz. Gün boyunca birkaç kez burun deliğine iki ila üç tuzlu su damlası kullanın. Bebeğiniz burnuna düşen damla hissini sevmeyebilir veya hapşırabilir.

Bebeğinizin en çok geceleri öksürdüğünü fark edebilirsiniz. Bazı uzmanlar, daha büyük bebekleri başlarını kaldırmaya ve nefes almayı iyileştirmeye yardımcı olmak için ekstra yastıklarla desteklemeyi önerir. 12 aydan küçük bebekler için yastık veya diğer pozisyonerleri kullanmayın Bunun yerine, bebeğinizin beşiğinin başını desteklemenin uyumasına yardımcı olup olmadığını öğrenmek için çocuk doktorunuza danışın.

Bebekler yılda ortalama sekiz soğuk algınlığına yakalanır. Bir süre sonra, çocuğunuz kendini hasta ve tıkalı hissettiğinde neyin yardımcı olduğunu belirleme konusunda uzman olacaksınız.

Bebeğinizin öksürüğünden endişe ediyorsanız, doğru teşhis için çocuk doktorunuzdan randevu alın. Sebebini öğrendikten sonra, hangi ev ilaçlarının küçük çocuğunuzun daha iyi hissetmesine yardımcı olabileceğini anlayabilir ve profesyonel müdahale gerektiren diğer tıbbi sorunları çözebilirsiniz.

MOCHİ GÖĞÜS POMPASI (120 ML / 4 OZ)
MOCHİ ANNE SÜTÜ SAKLAMA POŞETİ
MOCHİ GÖĞÜS MASAJ ALETİ

Benzer Yazılar

Menü