Yenidoğan Sarılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Hafif sarılık genellikle bebeğin karaciğeri olgunlaşmaya başladığında kendiliğinden düzelir. Sık besleme (günde 8 ila 12 kez) bebeklerin bilirubini vücutlarından geçirmesine yardımcı olacaktır.

Daha şiddetli sarılık başka tedaviler gerektirebilir. Fototerapi, bebeğinizin vücudundaki bilirubini parçalamak için ışık kullanan yaygın ve oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Fototerapide bebeğiniz sadece bir bez ve özel koruyucu gözlük takarken mavi spektrum ışığı altında özel bir yatağa yerleştirilir. Bebeğinizin altına bir fiber optik battaniye de yerleştirilebilir.

Çok ciddi vakalarda, bebeğin bir donörden veya kan bankasından az miktarda kan aldığı bir kan değişimi gerekli olabilir.

Bu, bebeğin hasarlı kanını sağlıklı kırmızı kan hücreleriyle değiştirir. Bu ayrıca bebeğin kırmızı kan hücresi sayısını arttırır ve bilirubin seviyelerini azaltır.

Yenidoğan sarılığı önlenebilir mi?

Yenidoğan sarılığını önlemenin gerçek bir yolu yoktur. Hamilelik sırasında kan grubunuzu test ettirebilirsiniz.

Doğumdan sonra , gerekirse yenidoğan sarılığına yol açabilecek kan grubu uyuşmazlığı olasılığını dışlamak için bebeğinizin kan grubu test edilecektir. Bebeğinizde sarılık varsa, daha şiddetli hale gelmesini önlemenin yolları vardır:

  • Bebeğinizin anne sütü ile yeterince beslendiğinden emin olun . Bebeğinizi ilk birkaç gün boyunca günde 8 ila 12 kez beslemek, bebeğinizin susuz kalmamasını sağlar , bu da bilirubinin vücudundan daha hızlı geçmesine yardımcı olur.
  • Bebek formülünüzü emzirmiyorsanız, bebeğinize ilk hafta her 2 ila 3 saatte bir 1 ila 2 ons formül verin. Prematüre veya daha küçük bebekler, anne sütü alan bebekler gibi daha az miktarda formül alabilir. Bebeğinizin çok az veya çok fazla mama aldığından veya 24 saatte en az 8 kez beslenmek için uyanmayacağından endişeleniyorsanız doktorunuzla konuşun.

Cildin ve gözlerin sararması gibi sarılık belirtileri için bebeğinizi yaşamının ilk beş gününde dikkatle izleyin.

Bebeğinizde sarılık belirtileri olduğunu fark ederseniz hemen doktorunuzu arayın.