Bebeklerde Tırnak Kesimi

Yumuşak, hırıltılı küçük yenidoğanların bu kadar keskin, pürüzlü tırnaklara sahip olabileceğine inanmak zor, ancak hareketleri hala çok koordineli olmadığı için kendilerini kolayca kaşıyabilirler ve siz! Bu nedenle, bebeğiniz hala küçükken, şimdiye kadar gördüğünüz en küçük tırnakları kesme konusunda profesyonel olmanız gerekir. Küçük çocuğunuzun parmaklarını ve ayak parmaklarını güvende tutarken bebek tırnaklarını nasıl yumuşak hale getireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Yenidoğan tırnakları

Yeni doğan bebekler , şaşırtıcı derecede hızlı büyüyen ve oldukça düzensiz ve keskin olabilen yumuşak, esnek tırnaklara sahip olma eğilimindedir. Bu, kendilerini kolayca çizebilecekleri ve hatta yüzlerini tırmalayabilecekleri anlamına gelir, bu nedenle bebeğinizin tırnaklarını nasıl temiz ve kısa tutacağınızı öğrenmeniz gerekir.

Kıvranan bir bebeği, onların ufacık, cılız tırnaklarını nazikçe keserken tutmaya çalışmak kolay değildir, ancak dikkatli olursanız ve doğru ürünleri kullanırsanız bu yapılabilir.

İyi haber şu ki, bebeğiniz çok küçükken parmaklarınızla uçlarını nazikçe soyabilirsiniz. Ama sonra bebeğiniz büyüdükçe özel bebek tırnak makası kullanmaya başlamanız gerekecek; küçük, yuvarlak uçlu güvenlik makası veya ince bir zımpara tahtası. Bazı ebeveynler, kesimden sonra pürüzlü kenarları düzeltmek için zımpara tahtaları kullanmayı da sever.

Tırnak kesme konusunda yardım alın!

Kıpır kıpır bebeğinizi hareketsiz tutan ve dikkatlerini dağıtan başka bir yetişkininiz olduğunda, bebeğinizin tırnaklarını kesmek çok daha kolaydır. Ayrıca bebeğinizin sakin olduğu veya dikkatinin dağıldığı bir zaman seçmek isteyebilirsiniz. Örneğin, beslenirken ve hatta uyurken.

Onları ne sıklıkla kesmem gerekiyor?

Tırnaklar özellikle hızlı uzar, bu nedenle onları haftada birden fazla kesmeniz gerekir. Ayak tırnakları daha yavaş uzar, bu nedenle ayda birkaç kez iyidir.

Bebeğimin tırnakları nasıl olmalı?

Tırnakları güzel ve düz tutun, çok kısa gitmeyin ve parmaklarının kıvrımını kesmekten kaçının. Tırnak batmasına neden olabileceğinden ayak tırnağının kenarını kesmemeye dikkat edin ve enfeksiyona neden olabileceğinden tırnaklarının kenarlarını kazımaktan kaçının. 

Ya derilerini kesersem?

Cildi yanlışlıkla sıkıştırırsanız endişelenmeyin. Kesik üzerine bir parça temiz, nemli pamuğu nazikçe tutun, biraz baskı uygulayın, kanama kısa sürede duracaktır.

Benzer Yazılar

Menü