Biberon Kullanımının Meme Reddine Sebep Olması

Bazı bebeklerde biberon kullanımının meme reddine sebep olması dolayısıyla, bebek anne memesini reddedebilir. Birçok anne, biberon ve emzik kullanıldığında bebeğinin anne memesini reddetmesinden korktuğu için kullanmak istemez.

Ancak bu durum her bebek için geçerli olmamakla birlikte anne memesinden emmeyi zorlaştıracak bir risk taşıyabilir.

Bebekler Neden Memeyi Reddeder?

Bebek tarafından meme reddi; bebeğin daha önce emeceği biberon ya da emzik olduğunda, memeyi kavramada zorluk çekeceği zaman oluşabilir. Bunun nedeni biberon ya da emzikle emmenin, anne memesiyle emmekten farklı olmasındandır.

Biberonların emzik başı daha sert ve sürekli süt akışı olduğu için, fazla efor sarf etmesine gerek kalmaz ve anne memesini reddedebilir. Sağılmış anne sütü ile bebeğin beslenmesi, emzirmeden sonraki en çok tercih edilen besleme metodlarından biridir. Ancak bebeğin biberonla beslenirken, emzirme davranışı öğrenmemesini sağlamak önem kazanır.

Bebeğin Anne Memesini Reddetmesindeki Diğer Etkenler Nedir?

Yeni doğan bebekler için, bir anne tarafından doğal emzirme seçeneği en doğrusudur. Ancak bazı durumlarda annenin yeterli sütü olmayabilir ve bebek bundan dolayı doymadığı için emmeyi red edebilir. Yeterli süt üretiminin olmamasının bazı sebepleri olabilir. Bunlar;

  • Stres
  • Hormonsal dengesizlikler
  • Yaşam tarzı
  • Doğum kontrolü hapları
  • Bazı ilaç ve bitkisel bileşimler
  • Çevre

Bu faktörlerle birlikte süt miktarının azalmasının, meme reddine sebep olması üzerinde büyük etkisi vardır.

Biberonla Emmek Hangi Hastalıkları Tetikler?

Çoğu bebek emzik ya da biberon kullansalar da anneyi emmeyi bırakmaz. Çoğunda hem emzik hem biberon ve anne memesi belli periyotlarla rahatlıkla kullanılabilir. Ancak biberon kullanımında, bebeklerde bazı rahatsızlıklar da çıkabilir.

  • Orta kulak iltihabı ortaya çıkabilir.
  • Gece biberonla beslenen bebeklerde çürükler oluşabilir.
  • Sırt üstü biberon emilmesinde aspirasyon riski ortaya çıkar.
  • Diş ve çene yapısında dengesizlikler oluşur.

Bu yüzden biberonla besleme eylemi, bebeğin 1 yaşına gelmesinden sonra önerilmemektedir. Meme reddinin önlenmesi için; bebeğin en az 6 ile 8 hafta, sadece anne memesinden emmesine alıştırılmalıdır.

Özellikle iki ayda ve daha büyük bebeklerde süt kadehi kullanılabilir. Bunu yaparken anne sütü sağımı yapabilirsiniz. Anne sütü sağımı yapmak için mochibabies.com.tr linkinden mochi göğüs pompasını tercih ederek, daha acısız ve sessiz pompalama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Biberon Kullanımı Anneyi Emmeyi Nasıl Etkiler?

Biberon kullanımının meme reddine sebep olması bilinen bir gerçektir. Piyasada satılan birçok biberon, anne memesine yakındır. Biberonlarda genellikle aynı düzeyde süt akışı vardır ve bebeğin, anne memesindeki gibi zorlanması gerekmez.

Anne memesinde süt akışı anlık olarak değişir ve genellikle ilk başta tazyikli şekilde gelir. Bu durum çoğu zaman bebeğin yutkunmasına neden olur. Tazyik miktarının azalması ve sütün daha az gelmesi bebeği zorlar.

Emziğin de biberona benzerliği, anne memesini reddetmesine neden olabilir. Dil kullanımı gerçekleştirmeden kullanılan biberonla, bebeğin sütü içmesi çok daha kolay olur ve bebeğin fazla efor sarf etmesine gerek olmaz.

 

Benzer Yazılar

Menü