Diş Çıkaran Bebeğinizde Erüpsiyon Kisti Varsa?

Diş çıkarma bazı bebekler ve ebeveynler için daha zor, diğerleri için daha kolay olabilir. Her iki durumda da, küçük çocuğunuzun ilk diş dönüm noktasına sahip olmak üzere olduğuna dair olağan işaretlerden bazılarını göreceksiniz .

Örneğin, bebeğiniz şunları yapabilir:

  • çok huysuz olmak
  • normalden daha fazla sallanma isteği
  • ulaşılabilecek her şeyi kemirmek
  • kulaklarını çok ovmak

Bazı bebeklerde erüpsiyon kistleri gibi daha az yaygın diş çıkarma belirtileri olabilir. Bir bebeğin diş etlerindeki bu küçük kabarcıklar veya yumrular garip görünebilir, hatta endişe verici. Ancak genellikle zararsızdırlar ve çabucak kaybolurlar.

İşte bebeğinizin diş etlerinde bu nadir görülen diş çıkarma yan etkisi hakkında bilmeniz gereken

Erüpsiyon Kisti Belirtileri

Erüpsiyon kisti kulağa ağrılı gelebilir ve bebeğin diş etlerini hassaslaştırabilir ancak genellikle acıtmaz.

Küçük çocuğunuzun bir döküntü kisti varsa, diş etlerinde oturan küçük mavimsi, sarı, beyaz renkli veya şeffaf bir kubbe veya kabarcık görebilirsiniz.

Bu yumuşak doku yarası, büyüyen dişin hemen üzerinde olacak ve yumuşacık, balon benzeri bir yumruya benzeyebilir. Erüpsiyon kistinin etrafındaki diş etleri de biraz şişmiş, tahriş olmuş veya kırmızı olabilir.

Çoğu püskürme kisti, yarım inç boyutundadır. Bebeğinizde sadece bir erüpsiyon kisti olabilir veya aynı anda birden fazla kisti olabilir.

Bazen erüpsiyon kistinin içindeki sıvı biraz kanla karıştırılır. Bu olduğunda, daha pembe, kırmızı veya mor renkte görünebilir.

Endişelenmeyin kan, erüpsiyon kistinin kötüleştiği anlamına gelmez.

Erüpsiyon Kistleri Nasıl Oluşur?

Erüpsiyon kisti, patlamak üzere olan veya diş etlerinden geçmek üzere olan bir dişin etrafındaki boşlukta sıvı biriktiğinde meydana gelir. Bebeğiniz diş çıkarırken fark edebilirsiniz.

Erüpsiyon kistleri bazen tam olarak anlaşılamayan nedenlerle ortaya çıkabilir. Enflamasyon veya travma içerebilirler. Diğer nedenler, bebeğin diş etlerinde tahriş veya enfeksiyondur.

Yine diğer durumlarda, iki diş yan yana büyürken diş etlerinde aşırı kalabalık olabilir. Bu, diş çıkaran bir bebekte erüpsiyon kisti riskini artırabilir ancak aşırı kalabalık, kalıcı dişlerini alan daha büyük çocuklarda daha yaygındır.

Diş etlerinde küçük bir travma veya yaralanma da erüpsiyon kistine yol açabilir. Bu, bebeğiniz diş çıkarma oyuncağını çiğnerken yanlışlıkla olabilir.

Bazı bebeklerde ve küçük çocuklarda diş çürümesi nedeniyle erüpsiyon kistleri olabilir.

Diş Hekimine Ne Zaman Görünmeli?

Bir erüpsiyon kisti birkaç haftadan uzun sürerse veya bebeğinizin diş etlerinde olağandışı bir şey fark ederseniz, çocuk doktorunuza veya pediatrik diş hekiminize bildirin. Diş etlerinde herhangi bir kanama veya beyaz irin görürseniz çocuk doktorunuza başvurun.

Diş sağlığı her yaşta önemlidir ve bebeklerde bile çürük olabilir. Bebeğinizin 2 yaşına gelmeden önce düzenli diş muayenesi için diş hekimine gittiğinden emin olun.

Bebeğinizin dişleri bile olmadan önce, yumuşak, steril bir bezle diş etlerini düzenli olarak nazikçe temizleyin . Minik yeni dişleri çıktığında, bebekler için tasarlanmış yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanabilirsiniz.

MOCHİ GÖĞÜS POMPASI (120 ML / 4 OZ)
MOCHİ ANNE SÜTÜ SAKLAMA POŞETİ
MOCHİ GÖĞÜS MASAJ ALETİ
MOCHİ GÖĞÜS POMPASI (120 ML / 4 OZ)
MOCHİ ANNE SÜTÜ SAKLAMA POŞETİ
MOCHİ GÖĞÜS MASAJ ALETİ

Benzer Yazılar

Menü