Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Doğum sonrası saç dökülmesi, emzirme ile ilgisi olmayan normal ve geçici bir doğum sonrası değişikliktir. Çoğu kadın doğumdan 6 ila 12 ay sonra normal saç büyüme döngüsüne dönecektir. Pek çok yeni anne, doğumdan sonraki üç ayda saç dökülmesini fark eder.
Normalde, saçınızın yaklaşık% 85-95’i herhangi bir zamanda büyüme aşamasındadır, ancak hamilelikteki hormonal değişiklikler, büyüme aşamasındaki saç yüzdesinde bir artışa neden olur. Sonuç olarak, normalden daha fazla kıl uzadığı ve normalden daha azı istirahat / dökülme olduğu için birçok kadın hamilelik sırasında daha kalın saçlara sahiptir.

Bebeğinizin doğumuyla (ve doğuma eşlik eden hormonal değişikliklerle), normalden daha fazla sayıda kıl dinlenme aşamasına girer. Dinlenme aşamasını saç dökülmesi (ve yeniden uzama) izlediğinden, yeni anneler dinlenme aşaması sona erdiğinde normalden daha fazla saç dökülmesi yaşayacaktır.

Doğum sonrası saç dökülmesi genellikle doğumdan yaklaşık üç ay sonra başlar. Doğum ile dökülmenin başlangıcı arasındaki süre, saç uzamasının dinlenme fazının uzunluğuna karşılık gelir (ortalama üç ay olmak üzere 1 ile 6 ay arası). Hamilelik sırasında saçlarınız normalden çok daha fazla uzadıysa veya uzun saçlarınız varsa saç dökülmesi daha aşırı görülebilir. Çoğu kadın, doğumdan sonra 6-12 ay arasında normal saç büyüme döngüsüne geri dönecektir.
Saç dökülmenizin normalden fazla olduğunu düşünüyorsanız veya bebeğiniz 12 aylık olduğunda durum normale dönmediyse, doktorunuza danışmanız gerekebilir. Aşırı saç dökülmesi, hipotiroidizm (düşük tiroid hormonu) veya demir eksikliği anemisi gibi yaygın ve tedavisi kolay doğum sonrası durumlardan kaynaklanabilir.

Benzer Yazılar

Menü