Emziren Annelerde Meme Hijyeni

Bebeğin doğmasının ardından kişisel hijyen ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanması emziren annelerde meme hijyeni, anne ve bebek sağlığı için büyük önem taşır. Emzirme öncesi eller mutlaka yıkanmalıdır.
Bebeğin ve memenin enfeksiyonuna neden olan mikroplar sıklıkla el yolu ile bulaşmaktadır. Memelerin ise her emzirmeden önce temizlenmesine gerek yoktur. Anne sütünün bağışıklık sistemi içeriğinden dolayı meme başının temizliğinde anne sütü de kullanabilir.

Emzirirken En İyi Hijyen Nasıl Sağlanır?
Hastalıkların yayılmaması ve bebeğin rahatsızlanmaması için en önemli kural, ellerin temiz tutulmasıdır. Çok basit olmasına rağmen, el yıkama emzirirken en önemli kriteri oluşturur.
Meme uçları temiz ve kuru tutulmalıdır.
Göğüs pedi kullanılıyorsa, sık sık ve ıslak haldeyken değiştirilmelidir.
Arkası plastik olan göğüs pedlerinden uzak durulmalıdır.
Hava dolaşımı sağlayan pamuklu giysiler giyilmelidir.
Ellerin her kirlendiğinde yıkanması, bakterilerin ellerden uzaklaştırılmasına olanak tanır. Emzirme sonrası, meme uçlarında kalan az miktardaki anne sütü, meme uçlarına sürülerek kurumaya bırakılabilir.

Kokulu Ürünler Emzirirken Uygun mudur?
Emziren annelerde meme hijyeni sağlamak hem annenin hem de bebeğin sağlığı için gereklidir. Emzirme işlemi çoğu zaman ağrılı ve hassas bir dönem demektir. Bu dönemde acıyı azaltmak ve hassaslığı gidermek için, göğüs ucu kremleri ya da losyonlar kullanılabilmektedir.
Bu tür ürünleri kullanırken, kokusuz olmalarına dikkat edilmelidir. Kokulu, sabunlu ya da alkollü ürünler, cildi kurutur ve bebeğiniz için de zararlıdır.

Meme Uçları Nasıl Temiz Tutulur?
Bebeğinizi her emzirmeden sonra, meme uçlarının temizlenmesi gerekmez. Ancak gün boyunca birkaç kez durulamak iyidir. Bunun sebebi, bebeğin emerken çıkardığı tükürük izlerinin giderilmesi içindir.
Durulamak için ılık su ve ardından, gün boyunca her üç emzirme sonrası temiz bir havluyla kurulamak gerekir. Emzirme sonrasında duşta göğüslerin yıkanması, anneyi ve göğüsleri rahatlatır. Ancak yine kokusuz ürünleri tercih etmek gerekir.

Göğüs Pompalarında Temizlik Nasıl Yapılır?
Emziren annelerde meme hijyeni yanında, göğüs pompalarının da temizliği önemlidir. Her göğüs pompası farklıdır ve hepsinin temizlenme türü farklı olabilir. Ancak göğüs pompalarında, çapraz kontaminasyonu (bozulmayı) önlemek ortak noktadır.
Göğüs pompalarını yıkamak için, asla bulaşıkların yıkandığı süngerler kullanılmamalıdır. Ağartıcı ve aşındırıcı içermeyen temizlik maddeleriyle yıkanmalıdır ve pompa parçaları, ayrı bir kap içinde yıkanmalıdır. Bunun için mochibabies.com.tr linkinden Mochi göğüs pompası tercih edebilirsiniz. Sessiz, acısız olmayan ve efor sarf etmeyeceğiniz göğüs pompası, medikal ve gıda sınıfı silikon malzemeye sahiptir ve tek parça olduğu için, kolay temizlenir.

Benzer Yazılar

Menü