Emziren Annelerde Meme Ucu Sorunları

Emziren annelerde meme ucu sorunları birçok sebepten dolayı oluşur. Meme uçları, doğum sonrasında ilk birkaç gün içinde ve emzirme sırasında hassaslaşır. Emzirirken meme uçlarında oluşan ağrılar, bir sorunun göstergesi olabilir.

Meme başı travması oluşmuş ve anne sütünde az da olsa kan varsa, bunun bebeğinize zararlı olması beklenmez. Ancak ağrının dayanılmaz olduğu durumlarda ve kanama miktarı arttığında emzirmeye ara vermek gerekebilir.

Meme Ucu Sorunları için Hangi Önlemler Alınır?

Meme ucu sorunları için bazı önlemler alınarak, ağrıyı hafifletebilir ya da tamamen yok olmasına destek verebilirsiniz.

  • Bebek beslenirken, doğru şekilde tutulmalıdır.
  • Duş sırasında meme uçlarına sabun ya da şampuan kullanılmamalıdır.
  • Meme ucu merhemi, toz ve türevlerinden kaçınmak gerekir. Bu tür ürünler, meme başı sorunlarını artırmaya yarar.
  • Göğüs pedleri sık sık değiştirilmelidir.
  • Emzirme sonrası süt ya da kolostromun göğüs uçlarında kuruması beklenir.

Meme ağrısı ya da meme başı travması geçmiyorsa, muhakkak uzman doktora başvurulmalıdır.

İçe Dönük meme Uçları Sorun Yaratır mı?

Her annenin anatomik yapısı farklıdır. Buna göre düz ya da içe dönük meme uçları varsa, bebeğin emzirilmesi sırasında bazı noktalara dikkat edilmelidir. Doğum sonrası ilk bir saat içinde emzirme işlemi, bebek uyanıkken ya da emmeye hazır olduğunda gerçekleştirilir.

Meme ucunun çıkarılması ile elle ya da bir pompa ile sağma işlemi gerçekleştirilir. mochibabies.com.tr linkinden mochi süt pompası temin ederek; sessiz, acısız ve sürekli doğal vakum yapabileceğiniz, elleriniz serbest şekilde sağma işlemi yapabilirsiniz.

Meme Ucu Pamukçuk Problemi Nasıl Anlaşılır?

Çoğu emziren annede meme ucu pamukçuk problemi oluşabilir. Emziren annelerde meme ucu sorunları içinde rastlanan bu durum bir mantar enfeksiyonudur. Doğum sonrasındaki ilk haftalarda ortaya çıkabilir.

  • Emzirme sırasında şiddetli ve yakıcı meme başı ağrısı olur.
  • Göğüs boyunca ateş ya da yayılan ağrı olabilir.
  • Meme uçları normalden daha parlak, pembe renkli ya da parlaktır.

Pamukçuk sorununu çözmek için; meme uçlarını havalandırmak ya da sütyen kullanmamak gelir. Beslenme sonrası nistatin, klotrimazol, mikonazol gibi antifungal merhemler kullanılabilir.

Meme Başı Çevresinde Dermatit Nasıl Anlaşılır?

Areola çevresi ve meme başı bölgesinde dermatit rahatsızlığıyla karşılaşılabilir. Cilt tahrişi sorunu, çoğu emziren annede görülebilen sorunlardandır. Meme ucu için kullanılan krem ve merhemler sebep olabilir.

Sabun ya da şampuana karşı aşırı duyarlılık, dermatit sonucu oluşur. Sütyen ve sütyen pedlerine karşı duyarlılık da yine dermatit sonucu gelişen davranışlardır.

Emziren Annelerde Görülen Diğer Meme Ucu Sorunları Nelerdir?

Emziren annelerde meme ucu sorunları içinde göğüs büyümesi, tıkalı süt kanalları, meme dokusunun şişmesi ya da iltihaplanması olan mastitis, annenin sütten kesilme korkusu ya da çok fazla anne sütünün olması gelir.

Emzirme sırasında karşılaşılan birçok yaygın şikâyet, birkaç gün içinde çözülebilir. Ancak çözümlenmesi birkaç günden fazla süren ya da daha kötüye giden durumlarda, erken teşhis için, muhakkak bir doktora gidilmesi gerekir.

 

Benzer Yazılar

Menü