Emzirme Pozisyonları

Farklı emzirme pozisyonları, siz ve bebeğiniz için daha verimli bir emzirme seansı yaşamanızı sağlayacaktır. Emzirmek kulağa doğal olarak seyreden bir süreç gibi gelebilir, ancak emzirmek biraz bilgi ve pratik gerektirir. Hemen hemen her yeni anne ve bebek için, emzirmeye yönelik ilk girişimler en iyi ihtimalle gelişigüzel başlar fakat bazı durumlarda talihsizlikler yaşanabilir. Deneme yanılma yoluyla sizin için en uygun emzirme pozisyonunu bulabilirsiniz. Kısa sürede bebeğinizi emzirmede profesyonel olabilirsiniz.
Siz ve bebeğiniz hazır olduktan sonra, aşağıda verilen ve en çok tercih edilen beş emzirme pozisyonunlarını deneyip sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz.

⦁ Beşik Pozisyonu
Bebeğinizi, emzireceğiniz taraftaki kolunuzun dirseğinin kıvrımına başını dayayacak şekilde, eliniz bu tarafta vücudun geri kalanını destekleyecek şekilde konumlandırın.
Göğsünüzü diğer elinizle kaplayın, baş parmağınızı meme ucunuzun ve areolanın üzerine bebeğinizin burnunun göğsünüze değeceği noktada yerleştirin.
İşaret parmağınız, bebeğinizin çenesinin meme ile temas edeceği noktada olmalıdır. Meme ucu hafifçe bebeğinizin burnunu gösterecek şekilde göğsünüzü hafifçe sıkıştırın. Bebek artık emzirilmeye hazır.

⦁ Çapraz Beşik Pozisyonu
Bebeğinizin başını emzireceğiniz göğsün tersi yönünde tutun (yani sağ göğüsten emziriyorsanız başını sol elinizle tutun).
Bileğinizi bebeğinizin kürek kemikleri arasında, baş parmağınızı bir kulağın arkasına, diğer parmaklarınızı diğer kulağın arkasına dinlendirin.
Serbest elinizi kullanarak, beşik tutarken yaptığınız gibi göğsünüzü kaplayın.

⦁ Koltukaltı Pozisyonu
Bebeğinizi emzirdiğiniz meme ile aynı tarafta, bebeğin bacakları kolunuzun altına (evet, bir futbol topu gibi) sıkıştırılmış olacak şekilde yan tarafınıza yerleştirin.
Bebeğinizin başını aynı elinizle destekleyin ve diğer elinizi de beşik tutarken yaptığınız gibi göğsünüzü kaplamak için kullanın.

Bu pozisyon;
1. Sezaryen yaptırdıysanız ve bebeğinizi karnınıza yerleştirmekten kaçınmak istiyorsanız,
2. Büyük göğüslere sahipseniz,
3. Küçük veya prematüre bir bebeğiniz varsa,
4. İkiz bebek annesiyseniz,
Kolay ve acısız bir emzirme seansı gerçekleştirmenizi sağlacaktır.

⦁ Rahat Pozisyon
Bir yatağa veya kanepeye yaslanın, yarı yatma pozisyonunda yastıklarla iyice vücudunuzu destekleyin, böylece bebeğinizi vücudunuza koyduğunuzda, başını göğsünüze yaklaştırdığınızda, yerçekimi onu size göre şekillendirecektir.
Vücudunun tüm ön tarafı sizinkine dayandığı ve göğsünüze ulaşabildiği sürece bebeğiniz sizde her yönden dinlenebilir.

Bebeğiniz bu pozisyonda doğal olarak memeyi kavrayabilir veya meme ucunu bebeğinizin ağzına doğru yönlendirerek yardımcı olabilirsiniz.
Bebek göğsünüze yerleştiğinde, arkanıza yaslanıp rahatlamaktan başka pek bir şey yapmanıza gerek kalmaz.
Bu pozisyon;
1. Göğüsleri daha küçük olan annelerde,
2. Yeni doğanlarda,
3. Hassas mideleri olan veya aşırı gazı olan bebeklerde,
Kolay ve acısız bir emzirme seansı gerçekleştirmenizi sağlacaktır.

⦁ Yan Yatma Pozisyonu
Hem siz hem de bebeğiniz, birbirinize dönük ve paralel olacak şekilde uzanın, göğsünüzü kaplamak için elinizi uzanmadığınız tarafta kullanın.
Bu pozisyonu kullanırken, bebeğin etrafında boğulma tehlikesi oluşturabilecek fazla eşya olmamalıdır. Bu pozisyon yatar koltukta, kanepede kullanılmamalı büyük bir yatak üzerinde kullanılmalıdır.
Bebek bu pozisyonda uyur ise sonrasında yatağına yerleştirilmeli, anne bebek ile birlikte uyumamalıdır.

Benzer Yazılar

Menü