Emzirmenin Anne Açısından Faydaları

1. Emzirmek kilo vermenize yardımcı olabilir

Bunu sık sık duymuş olabilirsiniz. Bazı kadınlar emzirme sırasında kilo alıyor gibi görünürken, diğerleri zahmetsizce kilo veriyor gibi görünüyor.

Emzirmek daha fazla kalori yakıyor ve 3 aylık emzirmeden sonra, emzirmeyen annelere kıyasla muhtemelen yağ yakımında bir artış yaşayacaksınız.

2. Emzirmek rahim kasılmasına yardımcı olur

Hamilelik sırasında rahminiz muazzam bir şekilde büyür, bir armut büyüklüğünden neredeyse karnınızın tüm alanını dolduracak şekilde genişler.

Doğumdan sonra rahminiz, eski boyutuna dönmesine yardımcı olan involüsyon adı verilen bir süreçten geçer. Hamilelik boyunca artan bir hormon olan oksitosin, bu süreci yönlendirmeye yardımcı olur.

Vücudunuz doğum sırasında bebeği doğurmaya ve kanamayı azaltmaya yardımcı olmak için yüksek miktarda oksitosin salgılar. Yeni bebeğinizle bağ kurmanıza da yardımcı olabilir.

Oksitosin emzirme döneminde de artar. Rahim kasılmalarını teşvik eder ve kanamayı azaltır, rahmin eski boyutuna dönmesine yardımcı olur.

Araştırmalar ayrıca emziren annelerin doğumdan sonra genellikle daha az kan kaybı ve rahmin daha hızlı involüsyonu olduğunu göstermiştir.

3. Emziren annelerin depresyon riski daha düşük

Doğum sonrası depresyon (PPD), doğumdan kısa bir süre sonra gelişebilen bir depresyon türüdür.

Bir araştırmaya göre, emziren kadınların, erken sütten kesen veya emzirmeyen annelere kıyasla doğum sonrası depresyon geliştirme olasılığı daha düşük görünüyor.

Bununla birlikte, doğumdan sonra erken doğum sonrası depresyon yaşayanların da emzirmede sorun yaşamaları ve bunu daha kısa süre için yapmaları daha olasıdır.

Herhangi bir PPD semptomunuz varsa, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza bildirin.

4. Emzirmek hastalık riskinizi azaltır

Bir kadının emzirme için harcadığı toplam süre, meme ve yumurtalık kanseri riskinin azalmasıyla bağlantılıdır.

Emziren kadınlarda aşağıdaki riskler daha düşüktür:

5. Emzirmek adet görmeyi önleyebilir

Devam eden emzirme aynı zamanda yumurtlamayı ve adet görmeyi de duraklatır. Adet döngüsünün askıya alınması, aslında doğanın hamilelikler arasında biraz zaman olmasını sağlamanın bir yolu olabilir.

Bu değişikliği ekstra bir avantaj olarak düşünebilirsiniz. Yenidoğan bebeğinizle değerli zamanın tadını çıkarırken, endişelenecek bir şey daha azalır.

MOCHİ GÖĞÜS POMPASI (120 ML / 4 OZ)
MOCHİ ANNE SÜTÜ SAKLAMA POŞETİ
MOCHİ GÖĞÜS MASAJ ALETİ

Benzer Yazılar

Menü