Emzirmenin Bebek Açısından Faydaları

1. Anne sütü bebekler için ideal beslenme sağlar

Çoğu sağlık uzmanı, en az 6 ay veya daha uzun süre yalnızca anne sütü ile beslenmeyi önerir.

Anne sütü, bebeğin yaşamın ilk 6 ayında ihtiyaç duyduğu her şeyi doğru oranlarda içerir. Bileşimi, özellikle yaşamın ilk ayında bebeğin değişen ihtiyaçlarına göre bile değişir.

Doğumdan sonraki ilk günlerde göğüsleriniz kolostrum adı verilen kalın ve sarımsı bir sıvı üretir . Yüksek protein, düşük şeker ve faydalı bileşenlerle yüklüdür. Gerçekten harika bir besindir ve formülle değiştirilemez.

Kolostrum ideal ilk süttür ve yenidoğanın olgunlaşmamış sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olur. İlk birkaç günden sonra, bebeğin midesi büyüdükçe göğüsler daha fazla süt üretmeye başlar.

Sihirli süt kaynağınızda eksik olabilecek tek şey D vitaminidir .

Çok yüksek bir alımınız olmadıkça (ve çoğumuz yapmıyoruz), anne sütünüz yeterince sağlamayacaktır. Bundan dolayı D vitamini damlaları genellikle tavsiye edilir.

2. Anne sütü önemli antikorlar içerir

Anne sütü, bebeğinizin ilk aylarda kritik olan virüs ve bakterilerle savaşmasına yardımcı olan antikorlarla yüklüdür.

Bu özellikle ilk süt olan kolostrum için geçerlidir. Kolostrum, yüksek miktarda immünoglobulin A (IgA) ve ayrıca birkaç farklı antikor sağlar.

Virüslere veya bakterilere maruz kaldığınızda, daha sonra süte geçen antikorlar üretmeye başlarsınız. Bu bebeğin burnu, ağzı ve boğazında koruyucu bir tabaka oluşturarak bebeği hastalanmaktan korur.

Formül, bebekler için antikor koruması sağlamaz. Anne sütü ile beslenmeyen bebeklerin zatürre, ishal ve enfeksiyon gibi sağlık sorunlarına karşı daha savunmasız olduğunu göstermektedir.

3. Emzirmek hastalık riskini azaltabilir

Yani bebeğin sadece anne sütü alması özellikle faydalıdır. Bebeğinizin birçok hastalık riskini azaltabilir:

  • Orta kulak enfeksiyonları. Özellikle tek başına ve mümkün olduğu kadar uzun süre emzirmek orta kulak, boğaz ve sinüs enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayabilir.
  • Solunum yolu enfeksiyonları. Emzirme, birden fazla solunum ve gastrointestinal akut hastalığa karşı koruma sağlayabilir.
  • Soğuk algınlığı ve enfeksiyonlar. 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin ciddi soğuk algınlığı ve kulak veya boğaz enfeksiyonlarına yakalanma riski daha düşük olabilir.
  • Bağırsak enfeksiyonları. Emzirme, bağırsak enfeksiyonlarında bir azalma ile bağlantılıdır.
  • Bağırsak dokusu hasarı. Prematüre bebeklerin anne sütü ile beslenmesi, insidansındaki azalma ile bağlantılıdır.
  • Ani bebek ölümü sendromu (SIDS). Emzirme, özellikle yalnızca emzirirken, ABÖS riskinin azalmasıyla bağlantılıdır .
  • Alerjik hastalıklar. Emzirme bir ile bağlantılıdır. Örn; astım, atopik dermatit ve egzama.
  • Bağırsak hastalıkları
  • Şeker hastalığı
  • Çocukluk lösemisi. Emzirme, riskteki azalma ile bağlantılıdır.
4. Anne sütü bebeğin sağlıklı kilosunu destekler

Emzirme, sağlıklı kilo alımını teşvik eder ve çocukluk çağı obezitesini önlemeye yardımcı olur.

4 aydan daha uzun süre emzirmenin, bir bebeğin aşırı kilolu ve obezite geliştirme şansını önemli ölçüde azalttığını gösterdi. Bunun nedeni farklı bağırsak bakterilerinin gelişmesi olabilir.

Anne sütüyle beslenen bebeklerin sistemlerinde formülle beslenen bebeklere göre daha fazla leptin bulunur. Leptin, iştahı ve yağ depolamayı düzenleyen anahtar bir hormondur.

Anne sütü ile beslenen bebekler de süt alımlarını kendileri düzenlerler. Sadece açlıklarını tatmin edene kadar yemek yemede daha iyidirler, bu da onların sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmelerine yardımcı olur.

MOCHİ GÖĞÜS POMPASI (120 ML / 4 OZ)
MOCHİ ANNE SÜTÜ SAKLAMA POŞETİ
MOCHİ GÖĞÜS MASAJ ALETİ

Benzer Yazılar

Menü