Gebelik Sonrası Göğüslerde Sarkma

Emzirme, sarkık göğüsler için büyük ölçüde suçlanma eğiliminde olsa da , göğüslerin sarkmasına neden olan tek başına emzirme değildir. Sarkma aslında hamilelik ve diğer etkilerin sonucudur.

Göğüsler hamilelik sırasında birçok değişiklik geçirir ve emzirmeye hazırlanmak için büyür. Daha sonra bebeğiniz doğduktan sonra anne sütü göğüslerinizi doldurur ve cildi daha da gergin hale getirir.

Çocuğunuzu sütten kestiğinizde ve anne sütü kuruduğunda göğüsleriniz daha küçük, daha az dolgun ve hatta sarkık görünebilir. Elbette bu meme değişiklikleri siz emzirmemeye karar verseniz bile olabilir. 

Hamilelik ve emzirmeden sonra göğüsler eski haline dönebilir, daha büyük kalabilir veya küçülebilir. Göğüs dokusu küçülür, ancak cilt gergin kalırsa, göğüsler sarkık görünecektir. İşte hamilelik ve emzirmenin göğüsleriniz üzerindeki etkilerini en aza indirmeye çalışmak için bazı ipuçları;

    • Sigara içmeyin. Sigara içiyorsanız, bırakmayı deneyin. Sigara sadece sarkık cilde katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda hem sizin hem de bebeğiniz için tehlikelidir. 
    • Hamilelik sırasında kilo alımı için yönergeler dahilinde kalın. Hamilelik sırasında ve emzirirken ne kadar fazla kilo alırsanız, göğüsleriniz o kadar büyük ve gergin hale gelebilir. Daha sonra kilo vermek istediğinizde, gerilmiş derinin sarkması daha olasıdır. 
    • Hamilelik kilonuzu yavaş yavaş vermeye çalışın. Hızlı kilo verdiğinizde, kilo kaybı ile birlikte cildinize küçülme şansı vermez. Cilt sarkabilir ve sarkık görünebilir. Yavaş yavaş kilo vermek daha sağlıklıdır. Ayrıca, daha yavaş kilo kaybı, vücudunuz küçülürken cildinize sıkılaşma zamanı verir. 
    • Göğüslerinizde güvenli bir nemlendirici kullanın. Sağlıklı, nemlendirilmiş cilt kuru ciltten daha iyi toparlayabilir. Sadece emziren anneler için güvenli bir ürün seçtiğinizden emin olun veya doktorunuzdan bir tavsiye isteyin. 
    • Hamileyken ve emzirirken gündüz ve gece destekleyici bir emzirme sütyeni giyin.

Meme İnvolüsyonu

İnvolüsyon, göğüslerin hamilelik ve emzirmeden önceki haline dönmesidir. Emzirmeyi bıraktıktan yaklaşık altı ay sonra, göğüsleriniz öncekinden biraz daha küçük veya daha büyük olsa da eski boyutlarına ve şekillerine benzer görünmektedir

Sütten kesildikten sonra, bazı kadınlar diğerlerinden daha fazla involüsyon yaşarlar.

Bazen anne sütü üreten meme dokusu tamamen küçülür ancak meme çevresindeki deri aynı kalır. Bu durumda memeler şeklini kaybedebilir ve sönük görünebilir.

Şiddetli meme değişimi kozmetik bir sorun olabilir ancak tıbbi bir sorun değildir. Bir bebeğe daha sahip olmaya karar verdiğinizde meme dokunuz tekrar büyüyecek ve anne sütü yapacaktır. Tekrar hamile kalmazsanız göğüsleriniz daha dolgun hale gelebilir ve eski şekline dönebilir. 

Benzer Yazılar

Menü