Göbek Kordonu Bakımı

Doğumda göbek bağı kesildikten sonra, bebeğinizin göbek deliğine (göbek) bağlı bir doku parçası kalır. Bağ yavaş yavaş kurur ve düşene kadar, genellikle doğumdan 1-2 hafta sonra kurur. Göbek kordonu ve çevresindeki cildi temiz ve kuru tutmanız önemlidir. Bu temel bakım enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur. Ayrıca göbek bağı kordonunun düşmesine ve göbeğin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.

Alanı Temiz ve Kuru Tutmak

Bebeğinizin göbek bağı kordonunu kuru tutarak düşmesine ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinizin bezini göbek bağı kordonunun altında katlanmış halde tutun. Katlama iyi sonuç vermiyorsa, kordonun havaya maruz kalmasını sağlamak için (bebeğinizin üzerine koymadan önce) bezin ön kısmından bir alan kesmeyi deneyin. Ayrıca idrar gibi bebek bezi içeriğinin kordonu tahriş etmesini önlemeye yardımcı olur.

  • Çoğu göbek bağı kordonu gerçekte olduğundan daha kötü görünür. Doğumdan hemen sonra göbek bağı kordonu genellikle beyaz ve parlak görünür, hafif nemli olabilir. Kordon kuruyup iyileştikçe kahverengi, gri ve hatta siyah görünebilir. Bu normaldir. Alanı temiz ve kuru tuttuğunuz sürece genellikle hiçbir sorun gelişmez.
  • Göbek bağı genellikle 1 veya 2 hafta içinde düşer. Bazen ilk haftadan önce düşer. Diğer zamanlarda, daha uzun kalabilir.
  • Düştükten hemen sonra kırmızı, ham görünümlü bir nokta fark edebilirsiniz. Göbek bölgesinden bazen kanlı az miktarda sıvı sızabilir. Bunun göbek bağı düştükten sonra 2 haftaya kadar sürmesi normaldir. 2 hafta içinde iyileşmez veya tamamen kurumazsa, doktorunuza danışınız

Ayrıca göbek kordonu bölgesiyle ilgili aşağıdaki gibi başka sorunlar fark ederseniz, doktorunuza danışmanız önerilir. Bunlar;

  • Kordonun tabanında bulunan ve kötü kokan irin (sarımsı sıvı),
  • Kordonun tabanı çevresinde kırmızı, hassas cilt,
  • Ateş,
  • Göbek çevresindeki şişkin doku, genellikle göbek kordonu düştükten sonra fark edilir. Bu, genellikle kendi kendine kaybolan bir göbek fıtığı olabilir . Ama mutlaka bir doktor tarafından izlenmelidir.

 

Benzer Yazılar

Menü