Kolostrum Sütü ve Faydaları

Doğadaki her memeli türünün sütü, kendi türüne özgüdür. Anne sütünün türe özgülüğü demek o türün yavrularının gelişim ihtiyaçlarına uygunluğu anlamına gelir. Bu nedenle de her bir memeli türünün sütü, kendine has özellikler taşır.

Kolostrum Sütü Nedir?

Kolostrum, bir diğer adıyla da “Ağız sütü” olarak ifade edilen emzirme başlangıcında gelen ilk süttür. Kolostrumun içeriği henüz gebelik döneminde anne vücudu tarafından hazırlanmaya başlar. Doğumun ardından salgılanan bu ilk süt kıvamlı, yoğun, az ve sarı bir süttür. Bebek emdikçe aldığı kolostrum miktarı, bebeğin mide büyüklüğüne eş oranda ve ideal miktardadır. Bu miktar, aşağı yukarı 1, 2 ya da 3 kaşık kadardır. Salgılanan kolostrum, ilk 3-5 günün ardından olgun süte dönünceye kadar yaklaşık 3 kaşık gelir. Bu nedenle, anneler bu ilk günlerde gelen sütün bol ve akışkan olmadığını tecrübe edebilirler.

Kolostrum Sütü Kaç Gün Gelir?

Doğumdan sonraki ilk birkaç gün bebeğinin alması gereken tek besin kolostrum sütüdür. Kolostrum sütü özellikle ilk hafta salgılanır. Doğumdan sonraki 5-10 gün içerisinde rengi gitgide açılarak beyazlaşır ve olgun anne sütüne dönüşmeye başlar. Yani “Kolostrum kaç gün gelir?” sorusu, ortalama 10 gün diye yanıtlanabilir. 

Kolostrum Sütü İçeriği

Kolostrum sütü içerisinde, olgun anne sütünden daha fazla;

 • Protein,
 • Mineral,
 • Antikor,
 • Lökosit bulunur.

Ayrıca anne sütünden daha az şeker ve yağ içerir. Anneden gelen ilk süt olan kolostrum, kısa süre salgılanan ve anne sütünün daha da yararlı olmasını sağlayan bir besin olduğu için, üretildiği bu sürecin asla kaçırılmaması gerekiyor.

Kolostrum Sütünün Faydaları Nelerdir?

 • Enfeksiyon içermez.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. İçeriğinde bulunan immunoglobülin A, G, E, D ve E ile bebeği her türlü mikrop ve virüsten korur.
 • Bağırsak florasınının gelişimini destekler. Yenidoğan bebeklerde bu fauna henüz gelişmemiş olduğu için kolostrumun bu konudaki faydası büyüktür.
 • Sindirim sistemini destekler. Yine yenidoğan bebeklerde sindirim sistemi henüz gelişmediğinden bakteri ve enfeksiyonlara açıktır. Kolostrum bu tehlikeyi en aza indirir.
 • Bebeğin vücudundaki mekonyumun (kaka) atılmasını kolaylaştırır. Doğumdan sonra bebeğin vücudunda biriken ve sarılığa neden olan bilirubin isimli maddenin dışkı yoluyla atılması gerekir. Yani kolostrum, sarılık riskini de azaltır.
 • Bebeğin alerjiye yakalanma ihtimalini azaltır.
 • Bebek kolostrumun çok küçük bir miktarıyla doyabilir. Bu yüzden anneler, doğumdan sonraki ilk günlerinde “Sütüm az.” düşüncesi ile  emzirmekten vazgeçmemelidir.

Sonuç olarak; Doğumdan sonra ilk yarım saat içinde bebek emzirilmesi için anneye verilmelidir. Kolostrum sütünün bir damlası bile bebek için oldukça önemlidir. Başlangıçta az miktarda gelen ağız sütü bebek için yeterlidir. Bebek emdikçe miktarı giderek artar. Bebeğin emmeyi reddettiği durumlarda Mochi göğüs pompası kullanarak kolostrum sütünün sağımını gerçekleştirebilir bebeğin emzirilmese dahi kolostrumdan faydalanmasını sağlayabilirsiniz. 

Benzer Yazılar

Menü