Prematüre Nedir?

Erken doğum, bebeğin tahmini doğum tarihinden üç haftadan daha uzun bir süre önce gerçekleşen doğumdur. Başka bir deyişle, erken doğum, hamileliğin 37. haftasının başlangıcından önce meydana gelen doğumdur.

Prematüre Bebekler

Prematüre bebekler, özellikle çok erken doğanlar, genellikle karmaşık tıbbi problemlere sahiptir. Tipik olarak, prematüritenin komplikasyonları değişir. Ancak bebeğiniz ne kadar erken doğarsa, komplikasyon riski o kadar yüksek olur.

Bir bebeğin ne kadar erken doğduğuna bağlı olarak, şunlar olabilir:

  • Geç preterm, 34 ila 36 hafta arasında doğan, hamileliğin tamamlanan haftaları,
  • Orta derecede erken, hamileliğin 32 ila 34 haftaları arasında doğanlar,
  • Çok erken, 32 haftadan daha az bir sürede doğmuş,
  • Son derece erken, 25 haftalık hamilelikte veya daha önce doğmuş.
Prematüre Bebek Bakımı

Erken doğmuş bir bebek doğurursanız, bebeğinizin hastanedeki özel bir kreş ünitesinde daha uzun süre hastanede kalması gerekecektir. Bebeğinizin ne kadar bakım gerektirdiğine bağlı olarak, bir ara bakım kreşine veya yenidoğan yoğun bakım ünitesine kabul edilebilir. Doktorlar ve erken doğmuş bebeklerin bakımı konusunda eğitim almış uzman bir ekip, bebeğinizin bakımına yardımcı olmak için hazır bulunacaktır. Soru sormaktan çekinmeyin.

Bebeğinizin doğumdan hemen sonra beslenmeye ve uyum sağlamaya ekstra yardıma ihtiyacı olabilir. Sağlık ekibiniz, neye ihtiyaç duyulduğunu ve bebeğinizin bakım planının ne olacağını anlamanıza yardımcı olabilir.

Prematüre bebeklerde duyusal gelişim: işitme, görme, duyusal farkındalık

Prematüre bebeklerin çoğu tipik işitme, görme ve duyusal farkındalığa sahiptir.

İşitme
Prematüre bebeklerin sağır veya işitme güçlüğü olma olasılığı, zamanında doğan bebeklerden daha fazladır ancak çok az sayıda çocuğun her iki kulağında da işitme cihazı veya koklear implanta ihtiyaç duyan ciddi sorunlar vardır.

Çoğu bebek ilk işitme tarama testini daha hastanedeyken yaptırır. Bu çoğu işitme sorununu çözer ancak bazıları daha sonra teşhis edilir. Sağırlığı teşhis etmek ve tedavi etmek önemlidir, çünkü çocukların dil, sosyal ve iletişim becerilerini geliştirmek için doğru şekilde duymaları gerekir.

Görme
Prematüre doğan çocukların, tam süreli yaşıtlarına göre görme bozukluğuna sahip olma olasılığı daha yüksektir. Yakını görememe veya uzağı görememe , şaşılık , kontrast duyarlılığı veya derinlik algısı ile ilgili sorunlar gibi hafif görsel sorunlar geliştirme olasılıkları daha yüksektir .

Ciddi göz problemlerinin çoğu çok erken fark edilir. Çok prematüre bebeklerin hastanedeyken düzenli göz testleri yapılır.

Duyusal duyarlılık
Bazı ebeveynler, erken doğan çocuklarının, gürültü veya belirli kumaşlar gibi uyaranlara karşı artan hassasiyet gibi duyusal hassasiyetleri olduğunu söyler. Bazı prematüre bebekler ağızlarına bir şeyler alınmasından hoşlanmazlar ve beslenmede sorun yaşayabilirler. Prematüre bebeklerin ağrı eşiği, zamanında doğan bebeklerden daha düşük olabilir.

 

MOCHİ GÖĞÜS POMPASI (120 ML / 4 OZ)
MOCHİ ANNE SÜTÜ SAKLAMA POŞETİ
MOCHİ GÖĞÜS MASAJ ALETİ

Benzer Yazılar

Menü