Psikolojik Durumun Anne Sütü Üretimine Etkisi

Doğum sonrasında geçirilen dönem, birçok kadının hayatını hem fiziksel ve ruhsal hem de duygusal açıdan değiştirir. Bebek sahibi olduktan sonra birçok anne, yaşadığı fazla stres sonrasında, psikolojik durumun anne sütü üretimine etkisi olduğu görülür.

Depresyona giren bir annenin doğum sonrası, bebeğini emzirme olasılığı düşebilir. Bu durum; depresyona girmeyen annelere göre, bebeklerin daha az emzirilmesi anlamına gelebilir.

Doğum Sonrası Yaşanan Stres Belirtileri Nelerdir?

Doğum sonrasında yaşanan stres ve akıl sağlığındaki bazı belirtiler, emzirme ile ilgili bazı sorunları da beraberinde getirebilir.

  • Laktogenezde (süt gelmesinde) gecikme oluşması
  • Düşük ya da yetersiz süt gelmesi
  • Bebeklerin beslenmeye karşı ilgi zorluğu çekmesi

Yeni doğan bebekler, anne stresini ve gerginliğini algılar. Bu durum ise bebeklerde beslenme sorunu meydana gelmesine neden olabilir. Emzirmede yaşanan başarısızlıklar, annede gerginliğe, strese, anksiyete ya da depresyon belirtileri gösterebilir.

Doğum Sonrasında Ruh Sağlığı Nasıl Korunur?

Doğum sonrasında, kadınların %20’sinde ortaya çıkan depresyon ve anksiyete bozukluğu, perinatal ruh sağlığı bozukluğu olarak adlandırılır. Ruh sağlığını etkileyen bu durumlar, emzirme sorunları oluşmasına neden olabilir.

Emzirmede sorunlar yaşayan anneler ise, yaygın biçimde uyku yoksunluğuna maruz kalabilir. Özellikle üçlü besleme olarak nitelendirilen; emzirmek, sonrasında biberonla takviye etmek ve ardından her iki saatte bir çift göğüs pompası kullanmayı gerçekleştiren anneler bulunur. Ancak bu durum aşırı strese ve endişeye sebep olacağı ve annenin zihinsel sağlığı üzerinde risk oluşturacağı için, tavsiye edilmez.

Aynı zamanda pompalama yaparken kullanılan aletlerin kullanışlı olmaması da annenin stresini artıran faktörlerdir. Acısız, sessiz, efor sarf etmek zorunda kalmayacağınız Mochi süt pompası için, mochibabies.com.tr linkini ziyaret edebilirsiniz.

Emzirme Döneminde Psikiyatrik İlaçlar Kullanılır mı?

Psikolojik durumun anne sütü üretimine etkisi önemlidir. Zihinsel sağlık semptomları yaşayan bir anne için, emzirirken psikiyatrik ilaçlar alma konusunda dikkatli olmak gerekir.

Yaygın olarak kullanılan SSRI’lar gibi psikiyatrik ilaçlar da emzirirken risk oluşturabilecek niteliklere sahip olabilir. Bu yüzden bu tür ilaçlar almadan önce, uzman doktor gözetiminde alınması gerekir.

Emzirme Stresini Azaltmak İçin Ne Yapılabilir?

Psikolojik durumun anne sütü üretimine etkisi konusunda, zihinsel sağlık semptomları oluşturan bir anne, yeni doğan bebeği için, kendine iyi bakmalıdır. Bunun anlamı, geceleri de yardım almaları gerektiğidir.

Daha fazla uyumak, yemek yapmak, ev işleri yerine getirmek ya da sevdiklerinizle sosyalleşmek için, elinize geçecek zaman anlamına gelir. Çoğu ruhsal bozukluk yaşayan anne, bebekleriyle başarılı şekilde emzirme işlemini gerçekleştirir. Ancak bunun için, annenin profesyonel destek alması da önemlidir.

Dördüncü üç aylık dönemde alınacak destek sayesinde hem emzirme hem de ruhsal sorunların çözümlenmesi, hiç de zor değildir.

 

Benzer Yazılar

Menü